14 Септември 2025неделя20:08 ч.

Корабни застрахователи спират да работят с "Турски поток" и "Северен поток 2"

автор:Дума

visibility 1026

 Международна група, обединяваща застрахователите на 90% от корабите по света, настойчиво препоръча на членовете си да не работят с морски съдове, свързани с подводните газопроводи "Турски поток" и "Северен поток 2". Причината са действащите и задаващи се санкции срещу двата проекта, пише „Дневник“.

Това усложнява довършването на газопровода в Балтийско море и значително затруднява експлоатационното обслужване на вече положените две тръби на "Турски поток" или негови пристанищни и брегови съоръжения в Черно море, включително приемането на такива кораби в пристанище. Не е ясно и доколко решението застрашава руските газови доставки за България, които от 1 януари 2020 г. бяха преместени от Трансбалканския газопровод от Украйна на южната ни граница с Турция, т.е. изцяло от "Турски поток".

От компанията Nord Stream 2 (100% собственост на "Газпром") завиха за руските медии, че им е извество за препоръките от циркуляра на Международната група на клубовете за защита и обезщетение (IG P&I Clubs), но смятат, че правителствата в ЕС и Европейската комисия са тези, които трябва да защитят европейските компании от екстериториални санкции на САЩ.

Германия и страни по "Северен поток 2" доскоро категорично защитаваха проекта като чисто икономически, но след отравянето на Алексей Навални се засилиха критиките срещу канцлера Ангела Меркел как може да прави бизнес със страна, заподозряна за пореден път за употребата на бойно отровно вещество в Европа. Властите в Берлин заговориха, че съдбата на газопровода ще трябва да се реши на европейско ниво. За ревизия на отношението към "Северен поток 2" заговори и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, а и спирането на т.нар. "Балкански поток" в България се появи като вариант за отговор на нападението срещу Навални, напомня „Дневник“.

"Напомняме на членовете си, че не бива да застраховат каквито и да е кораби, свързани с дейности, които са незаконни и/или поставят клуба под риск от нарушаване на санкции. Предвид пряката заплаха от санкции срещу застрахователи по законите CAATSA и PEESA клубът няма да застрахова никаква дейност, включваща или свързана със строителството на "Северен поток 2" и "Турски поток". Поради това силно настояваме всички членове да оценят и намалят рисковете от влизане в договорни отношения по изграждането на "Северен поток 2" и "Турски поток" и да провеждат максимално подробна предварителна ревизия (due diligence), за да избегнат излагането си на санкции или действия по налагането им", пише в препоръката.

Инспекция на разположението и състоянието на тръба от "Северен поток" през 2012 г. Действията на подобни кораби след препоръката към застрахователите стават изключително трудни за "Северен поток 2".

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 9157

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 8522

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 9106

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 7645

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 7628

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 7410

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 8663

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 8703

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 5315

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 6400

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 9296

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 7901

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ