27 Септември 2024петък01:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Копирайтър до печката

Частичната заетост повече приляга на жените

/ брой: 93

visibility 61

Анна Романова

Нестандартните видове заетост стават все по-популярни - ако преди 30 години на пазара на труда преобладаваха договори за пълна заетост, то сега трудещите се все по-често работят дистанционно, частично, неформално, временно, а също така - за себе си. Лабораторията за сравнителни социални изследвания към Висшата школа по икономика в Санкт Петербург детайлно проучи това явление.
Един от авторите на изследването, заместник завеждащата лабораторията за сравнителни социални изследвания Татяна Карабчук уточни, че според данните на Руския мониторинг на икономическото положение и здраве (РМЕЗ) трябва да се различават случайно заетите (ушила на приятелката си рокля по поръчка, взел някого на автостоп за пари), неформалният труд (без договор и социални гаранции), непълно заетите (под 30 часа седмично). Типичният руски случайно зает е самотен мъж в предпенсионна възраст с образование по-ниско от средното, класическият неформално зает е също самотен, но е на възраст от 15 до 25 г., чието недостатъчно образование го води в сферата на търговията и битовото обслужване. А типичният за Русия индивид с непълна заетост е жена в предпенсионна възраст с висше образование, квалифициран специалист.
- Развитието на нестандартната заетост може да се разглежда от негативната му страна - това е неформалната и непълната заетост - преди всичко "дистанционно" - уточни пред "Российская газета" завеждащият лабораторията по сравнителни социални изследвания в Петербург Едуард Понарин. - Тези явления отразяват два глобални процеса: модернизацията и едновременното орязване на правата на трудещите се. Първият процес води до това, че хората, които работят дистанционно, стават все повече, това е удобно и е плюс. А вторият процес се изразява в това, че на работодателя му е изгодно да не мисли за оформлението и социалния пакет на работника, който се труди неформално. И това вече е минус - хората не искат да работят така, но са принудени, така диктува пазарът на труда.
Съвсем до неотдавна дистанционната заетост, която в някои изследвания се нарича с термина "телеработа", се извършваше предимно от домакини, пенсионери и хора с ограничени възможности. Напоследък обаче характерът й се промени и това е свързано с бързото развитие на комуникационните технологии. Сега дори "постоянният" работник, който се труди в офиса, теоретично може да се занимава с работата си дори на плажа на Канарските острови, стига да има под ръка компютър. Програмистите, а също така копирайтърите и преводачите получиха възможност да си вършат работата, без да излизат от вкъщи, и да получават при това добри и стабилни доходи. Такъв вид работа и занапред ще има все повече привърженици.
Както твърдят авторите на изследването, засега все още традиционно нестандартно заетите се асоциират с по-ниско заплащане, нестабилност, липса на гаранции. Такъв работник е склонен негативно да оценява своето субективно благосъстояние, той е по-малко удовлетворен от живота си. В същото време самозаетият собственик на бизнес, обратното, е по-щастлив и уверен в себе си.
Частичната заетост пък е по-предпочитана от жените, тъй като позволява сполучливо да се съчетава работата със семейните задължения. Най-яркият пример за това са всевъзможните търговии с козметика, чайове, биодобавки, перилни препарати по каталози. С тази дейност се занимават най-вече млади майки, домакини, пенсионерки. На мъжете този вид заетост влияе не много добре.
Колкото до положението в света, изследователите заявиха: колкото по-строго се регулира пазарът на труда в страната и колкото по-малко са защитени временно и частично заетите, толкова по-ниско е нивото на благосъстоянието им, както и общото ниво на благосъстоянието в страната.

 

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ