Ивайло Калфин:
Компенсациите за АЕЦ "Козлодуй" трябва да се предоговорят
/ брой: 67
Компенсациите за четирите затворени блока на АЕЦ "Козлодуй" за 2014-2020 г. са крайно недостатъчни и трябва да се предоговорят с ЕС. За това призова Ивайло Калфин във вторник, след като Комисията за промишленост, изследвания и енергетика на Европейския парламент гласува позицията си по новия регламент за компенсациите за предсрочно затворените осем атомни реактора в България, Латвия и Словакия, четири от които в АЕЦ "Козлодуй".
"Правителството би трябвало да се възползва от спирането на дългосрочния бюджет от Европейския парламент и да се опита да договори помощта на нива, които съответстват на нуждите ни", убеден е Калфин.
Предишното правителство договори 260 млн. евро за следващите 7 г. при нужди от над 800 млн. и поискани първоначално 400 млн. евро. Актуализираните през 2011 г. програми за България, Латвия и Словакия показват, че за довършване на демонтажа и съхранението на отработеното ядрено гориво ще са необходими общо 5,3 млрд. евро. 2,5 млрд. от тях не са осигурени.
За 2014-2020 г. в европейския бюджет се предвиждат 860 млн. евро за трите държави. 400 млн. от тях за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Игналина", Латвия, 260 млн. за I-IV реактор на АЕЦ "Козлодуй" и 200 млн. за двата блока на словашката АЕЦ "Бохунице".
Заради големия недостиг на средства Ивайло Калфин предлага ЕС да се ангажира да предоставя достатъчна финансова помощ. Финансовият пакет трябва да се съобрази със загубите от ранното затваряне на реакторите и така, че да се прилагат най-високите стандарти за безопасност при демонтажа, съхранението, безопасното управление на отпадъците, както и за дългосрочното им погребване, смята Калфин.
Българският евродепутат предлага получателите на средствата да бъдат включени в изготвянето на междинния и окончателния доклад, с които според новия статут Европейската комисия ще отчита извеждането от експлоатация. Въз основа на тези преценки тя трябва да получи право да променя размера на заделените средства, смята той.
Новият регламент за компенсации предвижда възможност за преглед на условията по изпълнението му до края на 2015 г. Изключва се възможността европейските средства да се използват за подобряване на енергийната ефективност, както досега. От догодина парите ще се насочват за преки демонтажни действия, за контрол, наблюдение и оценка на работите, за експертна помощ и за информационни и комуникационни дейности. За да имат достъп до европейските средства, трите държави трябва да посочат източници за национално съфинансиране, план за извеждане от експлоатация и за разходите до края на годината. В същия срок Европейската комисия ще разработи процедури за изпълнението на програмата с цели и конкретни показатели, по които ще се измерва напредъкът. Европейската комисия ще възлага всяка година задачите за изпълнение съобразно наличния бюджет и ще отчита изпълнението им.