По искане на БСП
Комисия ще проучва сигурни ли са машините за гласуване
Има възможности за манипулация на вота, заяви Борислав Гуцанов
/ брой: 184
По настояване на БСП парламентът създаде временна комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване. Депутатите гласуваха създаването й със 143 гласа "за", само двама бяха против. Проектът на решение е внесен от Корнелия Нинова и група народни представители от "БСП за България".
Временната комисия ще се състои от 12 народни представители - по двама от всяка парламентарна група. Тя ще работи три месеца. За председател на комисията бе предложен Георги Свиленски от БСП, но неговата кандидатура не бе подкрепена от пленарната зала, като повечето депутати се въздържаха.
За членове бяха избрани още Иван Иванов от "БСП за България", Радомир Чолаков и Александър Ненков от ГЕРБ-СДС, Божидар Божанов и Явор Божанков от ПП-ДБ, Деян Николов и Даниел Проданов от "Възраждане", Йордан Цонев и Хамид Хамид от ДПС, Тошко Йорданов и Станислав Балабанов от "Има такъв народ".
"Изборният процес е основен елемент от националната сигурност на Република България и затова ние от БСП нееднократно заявихме и в НС, и пред българските граждани, че имаме обосновани твърдения, че има проблеми с машинния вот, че има възможности за манипулация и че не сме сигурни как е протекъл от 2021 г. досега изборният процес - вече четири пъти за парламент и един път за президент", заяви народният представител от "БСП за България" Борислав Гуцанов.
Той подчерта, че основно правило е всеки гражданин да има възможност да гласува, но и да има доверие в изборния процес. "На трето място обаче идва условието за равнопоставеност на участниците в изборния процес. А след проведените избори през юли 2021 г. - два пъти единствено и само с машинен вот, ние от БСП сме убедени, че има манипулации в изборния процес", подчерта социалистът.
В подкрепа на това той цитира част от изводите на независими експерти, които нееднозначно говорят, че има проблеми с машинния вот. Той припомни и изтеклите записи от среднощното заседание на ПП, от които се чува: "След като направихме ала-бала с президента, успяхме да направим този резултат, иначе нашият резултат щеше да бъде около 10%."
Гуцанов попита дали "Информационно обслужване" е на светло или на тъмно, дали не стават там последните промени в изборния резултат и защо никой не иска да коментира.
Депутатът цитира и двата записа, излезли последователно от разследващите журналисти Цанов и Николов, в които също има съмнителни факти. "Алексей Петров като режисьор на сглобката оказвал ли е такъв натиск, за какъвто се чува в записа? Защо е оказан? И защо никой не е искал да бъдат коментирани машините? Силно се надявам, че коалицията, и най-вече ПП и ДБ, ще ни дадат отговор по тази тема", посочи Гуцанов и добави, че от броя на гледанията само на първото видео се вижда, че българските граждани се интересуват от това.
Борислав Гуцанов изтъкна притеснителния факт, че сегашният министър на електронното управление Йоловски и неговият заместник Мундров са били подчинени на директора на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов. "В момента те са тези, които трябва да управляват изборния процес", заяви Гуцанов.
Народният представител от БСП за България" Георги Гьоков също се включи в дебатите. "Познавам из основи системите за машинно гласуване в няколко държави, които от ПП-ДБ дават постоянно за отрицателен пример. В тях е организирано производството на машините в съответната държава, зареждането със софтуер в съответния завод и във всеки процес има контрол и всяка партия и експерти могат да наблюдават процеса. Когато направите това в България, тогава ще разсеете съмненията в обществото", заяви той.
Социалистът Иван Ченчев цитира специалисти, според които има опции за манипулации на кода и машините за гласуване са уязвими, защото не са създадени надеждни механизми за предотвратяването им и е невъзможно да има реален граждански контрол върху преброяването.