17 Юли 2025четвъртък01:01 ч.

Здраве

Колко е опасен "камилският грип"?

Редовното миене на ръцете е част от превенцията

/ брой: 133

автор:Аида Паникян

visibility 1433

Наричат близкоизточния коронавирусен респираторен синдром (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus - MERS-CoVe, а на български абревиатурата се среща като БИРС) камилски грип, защото вирусът за първи път е изолиран в камилите, отглеждани масово в Близкия изток. Вирусът  е от семейството на обикновената настинка, но често заболяването води до бъбречна недостатъчност и пневмония.
Здравните власти у нас следят внимателно ситуацията, увери преди дни държавният здравен инспектор на България д-р Ангел Кунчев. За втората половина на юни е планирана среща на епидемиолози от МЗ с ветеринари, за да бъде обсъдена ситуацията. ДУМА припомня, че още през лятото на 2013 г. Българската агенция да безопасност на храните представи "Сценарии за предаване на коронавируса, причиняващ близкоизточния респираторен синдром". Специалистите са категорични, че

особено уязвими

са хората с хронични заболявания - сърдечносъдови, диабет, астма и пр., както и хора, които са с отслабнал имунитет и възрастни.
MERS е коронавирус, който предизвиква респираторни инфекции. Източник на заразата за камилите, но очевидно той вече се предава и от човек на човек по типичния въздушно-капков път, както е при грип. За това говори фактът, че за първи път в Южна Корея има случаи на местно разпространение без наличието на източник. "Внос в Европа" имаше в Англия - 4 случая, Германия - 3, Франция - 2, Гърция, Холандия, Турция по един, но това бяха хора, пребивавали в Близкия изток. На хората в Южна Корея е забранено да консумират сурова храна или да имат контакт с животни, особено с едногърби камили, които са основният приносител на вируса. Има подозрения, че заразата се разнася и от прилепи, но това все още не е доказано.  

Симптомите

на БИРС са подобни на грип - висока температура, кашлица и пристъпи на задух, поясняват от Центровете за контрол на заболяванията и превенция на САЩ (CDC). Може да се появи стомашно разстройство,  диария, гадене и повръщане - все признаци, които у нас по това време на годината сме склонни да отдаваме на т.нар. летен грип и да ги неглижираме.

Инкубационният период

- времето от заразяването до проявата на болестта, е 5-6 дни, но са установени и случаи, в които може да е между 2 и 14 дни, предупреждават от CDC. Специфичното при тази зараза е, че много бързо настъпва втората фаза - белодробно възпаление, бъбречна недостатъчност и отравяне на кръвта. Тогава болестта не може да бъде овладяна, а изходът е фатален. Особено застрашени са хора с отслабена имунна система или с хронични  заболявания като диабет или хронични страдания на дихателните пътища.

Предпазването

от зараза е като при грип и изисква всекидневна профилактика. Специалистите препоръчват преди всичко да се мият редовно ръцете със сапун и вода поне в продължение на 20 сек., а ако няма възможност за това, да се дезинфекцират с влажни кърпички или други препарати, които съдържат алкохол.
Избягвайте да пипате носа, устата и очите си с немити ръце, съветват специалистите от CDC.
Не се целувайте с човек, за когото има съмнение, че е заразен или вече е болен, не пийте от чашата му, не дояждайте храната му, казват от CDC. Те препоръчват да се носи маска при посещение на болен или когато сме на места, където има много хора - летища, гари, градски транспорт, кина, театри.
Почиствайте редовно и дезинфекцирайте повърхности, които се докосват от много хора - дръжки на врати, компютърни клавиатури и пр.
Потенциален носител на вируса може да е всеки, пътувал наскоро до Близкия изток и арабския свят, поради което е желателно да сте предпазливи в контактите си с тези хора поне 14 дни след завръщането им, съветват специалистите от CDC. Препоръката им е хората да стоят далеч от камили и да не ползват продуктите от тях.
Все още няма ваксина против "камилски грип". Няма и специфично

лечение

на заболяването, твърдят от CDC. Целта на лечението е да съхрани жизнеността и здравето на най-често засяганите органи - бял дроб, бъбреци.
Специалистите са изработили тестове, посредством които лесно може да бъде установено дали човек е заразен с вируса.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ