02 Юни 2024неделя22:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Семейство Ключовите икономически проблеми и отражението им върху средната руска „клетка на обществото”

Кога в Русия ще се живее добре

Обикновен двор в сибирския град Томск. Наоколо има панелни блокове, две млади жени простират пране. На пейката край градинката са насядали пенсионери. Отиваме на гости при обикновеното семейство Фролови.

/ брой: 293

visibility 103

Андрей Молодих, Филип Чапковский
Списание „Руски репортер”
Вова


Край новия блок ни посреща главата на младото семейство Владимир. Той е на 28 години, а жена му Настя - на 22. Историята на Фролови започва с любов, а продължава с кредит. Владимир и Настя идват навремето в Томск от областни села, за да следват в местните ВУЗ: Владимир в Политехническия, а Настя в педагогическия. Владимир завършва и попада в Томския електромеханичен завод (ТЕМЗ). Веднъж се среща с Настя за да и помогне с чертежите. Помага и. Оженват се. Ражда се синът им Серьожа.
След института Владимир е избирал между три завода. Избира електромеханичния. Сега самият той постоянно общува със студенти, подбира кадри за завода. Като на перспективен работник, заводът му предлага кредит. Срок - 25 години. Владимир сам погасява главницата, а предприятието изплаща лихвата. По принцип е удобно. Разбира се, има нюанс - допълнителен договор, където е написано, че в случай на уволнение преди приключване на изплащането по кредита сътрудникът е длъжен да върне на предприятието сумата на изплатените лихви. Така че бъдещето на семейство Фролови е предопределено.
Едностайният апартамент на семейство Фролови се намира в новопостроен квартал на брега на река Том. Владимир вече трета година го ремонтира. Наскоро са сложили тапети. Сега са готови коридорът, банята и стаята. Ред е на кухнята. На практика няма мебели, освен най-необходимото: детско легло, компютърна маса и диван. Масичката за чай трябва да се вади от кухнята.
- Защо не наемеш бригада строители? Скъпо ли е?
- Проблемът не е в парите, тях можем да ги съберем, а в това, че няма къде да идем по време на ремонта. Родителите ни са на село, а роднините в Томск живеят при същите условия като нас.

Ипотека и недвижимост

Въпреки плашещата зависимост от работодателя, Владимир е прав, че е имал късмет: по-голямата част от младите руски семейства не могат да си позволят кредит, а работодателите им не са готови да помагат с изплащането на лихвите.
У нас едва 15% от недвижимите имоти се закупуват с помощта на кредит, а в Европа - до 80%. Стойността на кредита (колко трябва да се плати извън стойността на апартамента) е сумата, която зависи от главницата и се състои от две части: лихвата, която банката получава за кредита, и ставката за рефинансиране, с която Централната банка кредитира търговските банки.
Банките по цял свят печелят от кредитите горе-долу еднакво: около 2-3% на година. Ставката за рефинансиране обаче варира силно: в европейските страни, като правило, е не повече от 2%, а в Русия е 8.25%.
 - Какъв е месечният ви бюджет? - Тук обсъждаме параметрите, които влияят на повишаването на качеството на живота им.
- Двадесет хиляди рубли след изплащането на сумата, която отива за главницата. Настя сега учи и е вкъщи със Серьога, само аз печеля пари. Около шест хиляди отиват за храна, а останалото за детето, дрехи и ремонт. Остават около три-четири хиляди.
Серьожа, като чува името си, се приповдига в кошарката си, но като не вижда нищо интересно, пак заспива.

Производителност на труда и заплата

Специалист с квалификацията на Владимир Фролов в Европа би получавал минимум два пъти повече. При заплата 50 хиляди рубли вместо 25 и същото ниво на потребление той би могъл да изплати апартамента за три години - и в момента, в който разговаряме с него, вече да е финансово свободен човек.
Ниската заплата е следствие от ниската производителност на труда: в Русия тя е около четири пъти по-ниска, отколкото в САЩ. Това съвсем не означава, че Володя и колегите му работят четири пъти по-зле от условния Джон в електромеханичния завод край Детройт. Проблемът е в старото оборудване: на машини от 30-те - 60-те години на миналия век е сложно да се работи със същата скорост и да се произвежда също толкова качествен продукт.
За да се убедим в това не е нужно да ходим до САЩ - достатъчно е да се разходим из цеха на завода на Владимир, където в единия ъгъл работник стругува детайли за вентилатори за метрото на допотопен струг самарско производство, а в другия слага заготовки в корейска фреза, които ги стругува по 3D-модел.
Реално погледнато не всичко е толкова зле: и в ТЕМЗ, където работи Володя Фролов, и в Русия като цяло основните фондове лека-полека се обновяват.
- Чувстваш ли сигурност в утрешния ден?
- Не. Теоретично погледнато, във всеки един момент поръчките към завода могат да спрат, - разсъждава Владимир. - Ако хората, които управляват нашата държава, не направят нещо както трябва, това ще означава проблеми за нашия завод. Което пък означава проблеми и за мен.
- А какво е нужно, за да си сигурен?
- Заплата от тридесет и осем хиляди е достатъчно, за да имам сигурност. Ако в нашата държава, - продължава да разсъждава Владимир, - настъпи преориентиране на промишлеността в посока на родните производители, то всичко би било добре. Например, ходя по работа в Германия. Там принципно се стараят да работят с всичко германско. Уверен съм, че патриотизмът е залог за хубавото бъдеще на Русия.

Руско стругостроене

Нашите заводи днес наистина много зависят от вноса: 87% от монтираните нови стругове са произведени в страни, различни от Русия. А като стойност, по оценка на обединението "Станкоимпорт", делът на руските стругове на пазара е едва 1%. Т.е. съвременното и скъпо оборудване се купува в чужбина, а евтиното - вкъщи.
От 2002 година - тогава беше приета първата федерална целева програма "Национална технологична база" за 2002-2006 година - правителството се опитва да обновява руските заводи и, едновременно с това, да ги избави от прекалената зависимост от чуждестранните доставчици. За нея бяха отделени 10 млрд рубли. Четири години по-късно, в проект по същата програма, но вече за 2007-2011 г., трябваше да се признае, че не всички цели бяха постигнати "заради недостатъчно финансиране". За закупуването на ново високотехнологично оборудване бяха заделени 50 млрд рубли.
В концепцията на третата, още неприета програма за обновяване на руската промишленост - вече до 2016 г. - за същите цели са заложени от 100 до 300 млрд рубли.

Настя

Жената на обикновения човек Настя не прекъсва мъжа си, докато той разсъждава, спокойно седи до него и чака своя ред да разкаже за хубавия живот. Нейните представи не се отличават много от представите на Владимир. Само че тя би се ограничила с две деца.
- Ако забравим кредита, ти кога ще имаш добър живот?
- Когато Серьожа тръгне на градина и аз имам възможност да работя. - Тя, както и мъжът и, отговаря много бързо на общите въпроси: обикновеното семейство има достатъчно време да си споделят какво искат.
Като начало Настя би искала да получава петнадесет хиляди рубли, но най-добре - двадесет. Бъдещият педагог не възнамерява да отива в училище заради негативния опит от работа като възпитател в детска градина: Настя се е пробвала, когато е изпратила сина си на ясла, но две седмици по-късно момченцето се е разболяло и опитът е бил прекратен.
Семейството разказва, че намирането на място в детска градина е било проблем.
 
Качество на живота. Социална сфера.

В нашия разговор с Владимир и Настя се чувства, че те са от новото поколение, което е свикнало да решава самостоятелно проблемите си, без да разчита на социалните услуги. Затова и не успяхме да измъкнем от тях никакви оплаквания срещу държавата. Разбира се, дразни ги системата на здравеопазване - в това те са солидарни с абсолютното мнозинство руснаци: според последните допитвания, 58% от населението на страната е изключително недоволно от медицинското обслужване.
- Серьожа имаше някакви шумове в сърцето, - разказва Настя, - и ние хукнахме на лекар. "Ами, можете да почакате месец и половина на опашка и да минете безплатно изследванията..." - ни каза лекарят. Ние платихме и получихме резултатите на следващия ден.
Бавачка също не е вариант за тях, защото това са излишни четири хиляди на месец. Частната детска градина е още по-зле - петнадесет хиляди. Предлагахме даже подкуп, за да се качим по-нагоре в опашката, но никой не взе. В крайна сметка, по някакво чудо веднъж ни съобщиха, че имаме място в детската. Вероятно заради това, че в района построиха две нови градини.
Настя си представя хубавия живот и във вид на пътуване до Севастопол, където живеят техни роднини. След това в Египет, при пирамидите. По-нататък е Тайланд, защото е топло и има море, Германия - Владимир ми е разказвал толкова много хубави неща за тази страна. Общо взето, това е.
- От кога не сте ходили на ресторант?
- От септември, - отговарят в хор двамата.

Мобилност на населението

Преместване в друг град, на друго производство е възможно да гарантира по-добър живот на такива хора като Владимир Фролов. Възможно е специалисти на неговото ниво - свободно владеещи английски и разбиращи от сложна съвременна техника - да са много търсени сега, например в Ленинградска област, която се развива доста бързо. Но той няма никакви шансове да се премести там и да започне да печели повече: той е здраво закован заради кредита си в Томск.
В Русия едва шест на хиляда души на година се преместват от регион в регион. След кризата правителството прие програма за съдействие на трудовата миграция: за плащане на преместването и компенсация на стойността на наемане на жилище в новото място в течение на първите три месеца са заделени 800 милиона рубли. От тази програма са се възползвали едва 9 хиляди души - в привлекателните райони за такива пари няма как да си наемеш жилище.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1036

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 913

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1016

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1044

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1229

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ