16 Май 2024четвъртък05:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Кое отопление е най-икономично?

С парно, на ток или с дърва за огрев и пелети - да изчислим каква ще бъде месечната ни сметка през зимата

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 1593

Зимата наближава и сметките за отопление надвисват над бюджетите на домакинствата все по-застрашително. Енергийната криза принуди много хора, и то не само в България, да търсят алтернатива на отоплението, което са ползвали досега. Апартаменти, отоплявани до миналата зима на парно, преминават на климатици и конвекторни радиатори, а къщи с газови инсталации - на дърва за огрев или пелети.

Изчислението на хипотетичната ни сметка може да бъде лесно чрез различни онлайн калкулатори. Те отчитат площта, височината и вида на жилището ни, дали е с топлоизолация или не. В зависимост от предпочитания тип отопление можем лесно да изчислим каква ще бъде хипотетично месечната ни сметка за отопление.

Ако вземем за пример средностатистически апартамент с площ от 70 кв. м с височина 2,5 м, можем да изчислим, че oбемът на помещенията за отопление e 175 куб. м, а необходимата мощност за отопление - 8,57 kW месечно.

За подобен апартамент без топлоизолация разходът за отопление чрез термопомпа би бил най-евтин, а най-скъп - този на природен газ, сочат изчисленията.

А каква би била месечната сметка за отопление на същото жилище, но ако имаше топлоизолация? Оказва се, че тази инвестиция стопява значителна част от сметката за парно (без програматор) - 110,54 лв., и 82,55 лв. месечно от сметката за ток, при отопление с климатик. Синьото гориво за радиаторите без програматор би било по-евтино с цели 24,5% или 131,04 лева.

Ето каква би била ситуацията в къща без изолация. Ще вземем за пример същата площ и височина, като при апартамента, за да бъдат данните лесно сравними.

Оказва се, че сметките за отопление с висок клас термопомпа с програматор в къща с изолация са най-ниски. В сравнение с тези в къща без изолация, те излизат 31,71% по-ниски. А пелетите и природният газ излизат на еднаква цена в къщата с изолация.


Каква е ситуацията при дървата за огрев?

Според изчисленията, при средни цени за тон дърва за огрев от 340 лева в имот с площ 70 кв. м и височина 2,5 м сметките биха били следните:

- при ниска степен на изолираност - 393,00 лв. на месец;

- при средна степен на изолираност - 360,25 лв. на месец;

- при висока степен на изолираност - 327,50 лв. на месец.

За къща от около 80 квадрата, отоплявана с камина с водна риза, трябват поне 12 кубика дърва, твърдят запознати. Ако зимата излезе по-студена, разходът може да стигне и до 14-15 куб. м. За апартамент със същата площ трябват към 6-7 кубика. При цена от 110 лв. на кубик цепеници излиза, че за студените месеци трябва да заделим поне 1200 лева.

Данните за цените на горивата и електрическата енергия са средни за страната и актуални към 1 октомври 2022 г.

Получените данни са изчислени при средни температури и условия за страната и при зададена вътрешна температура на помещенията средно 23 градуса. Разходите на всяко домакинство са индивидуални и зависят от редица фактори като конкретен тип дограми и изолация, желана вътрешна температура на помещенията, конкретни метеорологични условия, клас и модел на използваните уреди и др.

Изчислените данни за термопомпи са при средни данни за висок клас помпи. За климатици е използвана информация за среден клас инверторни климатици.

Източници: Енергиен калкулатор на Generix gas и калкулатор на Еurotherm

Money.bg


Въглища на пазара има,  но са до 125% по-скъпи

Зapaди вoйнaтa в Украйна и пocкъпвaнeтo нa eнepгoнocитeлитe в cвeтoвeн мaщaб бългapитe (а и не само те) мacoвo ce "зaвъpнaxa" към нaй-дpeвнитe мeтoди нa oтoплeниe. Taзи cитyaция пpeдизвикa бyм нa тъpceнeтo и цeнитe нa дъpвaтa зa oгpeв и въглищaта ce вдигнaxa yдapнo.

Въпреки някои опасения, че въглища за свободна продажба у нас няма, особено руски и украински, поради разбираеми причини, истината се оказа друга. Проверка на Мoney.bg показа, че на пазара все пак се продават български и руски въглища, но са на цени между 600 и 900 лева за тон. За сравнение - преди година цените са били около 400 лева. Това означава, че поскъпването е между 50 и 125%.

Предпочетем ли въглищата за печка, в най-добрия случай ще ни трябват поне 2 тона, което означава, че трябва да заделим за тях между 1200 и 1800 лева.


И в Европа се връщат към стари методи

Резкият скок на цените на природния газ в Европа и несигурните доставки принудиха страните от ЕС да се върнат към нефта и въглищата.

Според анализите до началото на войната в Украйна природният газ струваше по-евтино от нефта. Това е свързано с факта, че суровият нефт може лесно да се превозва с големи танкери, докато природният газ изисква строеж на тръбопроводи и съоръжения за преобразуване във втечнен природен газ. Заедно с това от Международната агенция по енергетика (МАЕ) заявиха, че търсенето на газ в света през годината ще се свие с 0,5%, и няма да расте в следващите три години. Рекордно високите цени на газа пречат на Европа да се откаже от използването на нефт и въглища, и дори нещо повече - ще наложи обратен завой именно към тези ресурси.

От МАЕ прогнозират също, че според резултатите от 2022 г. най-много ще нарасне световното потребление на въглища и е възможно този показател да бъде още по-висок през следващата година. При това страните от Евросъюза, които по-рано призоваваха за намаляване на потреблението на въглища, сами сега активно ги използват и увеличават потреблението.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ