16 Септември 2025вторник00:39 ч.

Ураганът "Кърк" опустоши Западна Европа

Стихията "Милтън" порази американския щат Флорида

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 5438

"Опашката" на урагана "Кърк" връхлетя Западна Европа, като повали дървета в Испания и Португалия и изля порои над Франция.
Големи вълни в Средиземно море край пристанищния град Сет в Южна Франция преобърнаха три лодки, загина моряк любител, а друг е в болница в критично състояние. Около 67 000 души в района останаха без ток. Няколко департамента съобщиха за блокирани и наводнени пътища.
Френските власти предупредиха, че има голяма опасност от наводнения в повече от 30 области. Очакват се пориви на вятъра със скорост от 120 -150 км/ч във високите части на Пиренеите и до 90 мм дъжд в южните райони на Пикардия и край Париж.
Властите обявиха най-високия червен код за опасност от наводнения в департамента Сен е Марн, близо до Париж, тъй като обилните валежи са довели до преливането на река Гран Морен, приток на Сена. В други 29 департамента в страната е в сила оранжев код в очакване на проливни дъждове и силни ветрове. Вчера агенциите съобщиха, че ситуацията почти в цялата страна е критична. В Париж не е валяло толкова от 1920 г.
Испанските метеорологични служби обявиха оранжев код за опасно време в северната и северозападната част на страната, като предупредиха за ветрове със скорост до 200 км/ч в района на автономната област Астурия. Властите в Галисия, Северозападна Испания, съобщиха за пътища, блокирани от кални свлачища, и за паднали дървета в градските райони. 9 души са ранени. Отменени са над 150 полета. Прекъснати са пътища.
В съседна Португалия "Кърк" също причини щети. От Гражданска защита съобщиха за над 1300 инцидента.
Ураганът "Милтън" достигна със скорост над 160 км/ч американския щат Флорида като буря от трета категория, причинявайки бедствие по крайбрежието. 2,8 милиона домакинства, търговски обекти и предприятия нямат електричество. Броят на жертвите се уточнява. 1900 полета са отменени.

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 669

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 684

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 642

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 661

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ