Книга за "тьожките кехае"
Жалба на Тодор Коруев по славното родопско овчарство
/ брой: 88
"Овньо льо вакал, каматан..." (Жалба по славното родопско овчарство) от Тодор Коруев е новата книга на издателство "Захарий Стоянов". Тя е своеобразна енциклопедия - разказва не само за възхода и упадъка на подвижното овцевъдство в Родопите и Беломорска Тракия и прочутите "тьожки кехае", но и за всичко, свързано с отглеждането на овцете - предоя, мандрата, стрижбата, янгилната кампания. В Родопа някога всичко се въртяло около овцете - планини се продавали, наемали се летни и зимни пасища, правели се кошари и мандри. Затова овчарската гега се предавала от бащи на деца, заедно с трупания многовековен опит. Овцете хранили людете, а овцевъдството подпомагало земеделието - с полезната овча тор. И другите поминъци се въртели в орбита около овчарството - абаджийството и терзийството, медникарството, кацарството, кожухарството, дюлгерството...
Книгата разказва за онова време, за което Николай Хайтов казваше: "Овчар беше сладка дума, овчарлък - благородна работа. Но някога!" Описани са и битът и вярванията на овчарите, особеностите и организацията на техния труд, характерен не само с общуването с природата, но и с рисковете от това общуване. С удоволствие се четат и страниците, посветени на чановете и тюмбелеците, на овчарските празници с хора, гайди и кавали. В книгата има откъси, които ни връщат и към смутното разбойническо време, към националните борби и комитлика, в които кехаите и овчарите са сред главните действащи лица. Книгата е удивителна смесица от митология и история, етнография и фолклор, народопсихология и мемоаристика, художествена литература и документална журналистика, от нейните страници "звучат" много родопски песни - познати и непознати. Приносът на автора е в осмислянето от позициите на съвременника на написаното от В. Дечов, Ст. Н. Шишков. Хр. Попконстантинов, Ан. Примовски, Н. Хайтов, К. Канев, М. Михайлова, П. Маринов, Н. Примовски, Ст. Райчевски и др., както и в оценката на отражението на овчарството във фолклора и художествената литература.
Тодор Коруев и сам е търсел информатори за развитието на този вековен поминък. В центъра на повествованието са селищата с най-развито овцевъдство - Соколовци, Момчиловци, Славеино, Чокманово, Чепеларе, Широка лъка, Устово, Полковник Серафимово, Левочево, Сивино, Забърдо, Богутево, Стойките, Гела, Девин, Триград, Хвойна, Павелско, Дивидково, Петково и др. Разкрит е и упадъкът на родопското подвижно овцевъдство - в края на книгата авторът ни пренася в Източните Родопи - Момчилградско, Крумовградско и Ивайловградско, където след затварянето на границата с Гърция отиват да зимуват много от стадата от Средна Родопа. Пространно се разказва и за празника Хъдърлез на мюсюлманското население в района, а на обичаите на Дамбала и изследванията на Мара Михайлова също е отделено широко място.
Увлекателното повествование, което се чете много леко, се докосва и до литературни образи от родната литература - "Време разделно" на Антон Дончев, разказите на Николай Хайтов и Станислав Сивриев, има и съпоставки с овчарските митарства на Захарий Стоянов. Написаното носи автентичност, тъй като авторът сам е потомък на кехаи и ни представя интересна хроника на рода си. Любопитни са страниците за старите овчарски писмена, за рабошите и овчарското счетоводство, за мандраджийските гозби и лакомствата от агнешко и овче месо, за овчарската метеорология. Направен е и сериозен опит да се надникне в народопсихологията на планинеца. Авторът, известен журналист и публицист, член на Съюза на българските писатели, е роден в Момчилград. Автор е на краеведско изследване "Момчилград - летописи" и на книгите "Горещи думи", "Тодор Генов. Литературна анкета" и "Горещи думи 2".
Книгата "Овньо льо вакал, каматан..." е представително издание от 620 страници и богата илюстрация. Цената му е 25 лева.