17 Май 2024петък13:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Книга за Св. Климент, епископ български

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 98

Новата книга на доц. д-р Николай Димков "Св. Климент, епископ български" разглежда един от най-интересните периоди на българската литература - времето на дейността на Св. Климент, на Св. Наум, както и на княз Борис и цар Симеон за утвърждаване на българския език и на българската култура. В книгата се уточнява годината, когато идват учениците на братята у нас, в Плиска, и това време се определя като подготвително за мисията в Югозападна България.
За двете книжовни средища доц. Николай Димков смята, че най-правилно е първото да се нарича Плисковско-Преславско, а второто Деволско, тъй като основната част от просветителската и духовна дейност на Св. Климент и на Св. Наум протича именно в Девол, а не в Охрид, който е служил за почивка. Обръща се внимание на графичната система, създадена от Св. св. Кирил и Методий, и се защитава тезата, че първо е измислена кирилицата, а след това глаголицата, която е мисионерска азбука за западните славяни.
Важен момент в новата книга на доц. д-р Николай Димков е анализът на Пространното житие на Св. Климент от Теофилакт. Като анализира текста, той стига до заключението, че то не е написано за Св. Климент, нито за светите братя, а е компилация от текстове за Св. св. Кирил и Методий и за Св. Климент.
Новата книга на доц. д-р Николай Димков поставя много въпроси за времето на IХ - Х век. Тя е оформена чудесно - с подробна библиография, с резюмета на английски, немски и френски език, и с два показалеца - именен и географски, което я прави удобна за ползване.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 214

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ