КНДР обяви, че е взривила водородна бомба
Светът остро осъди ядреното изпитание на Пхенян, а СС на ООН свика спешно заседание
/ брой: 4
Северна Корея обяви, че е провела първото си успешно изпитание на водородна бомба. "Първото изпитание на водородна бомба беше успешно извършено в 9:30 ч. местно време на 6 януари 2016 година", заяви говорител на севернокорейската държавна телевизия, цитиран от АФП.
Малко преди официалните изявления в сеизмичните центрове засякоха трус с магнитуд между 4,9 и 5,1 според различни източници, който е бил с повърхностен хипоцентър на север от град Килчжу, където се намира ядреният полигон Точхан-ри.
Пхенян уточни, че тестваното ядрено устройство е "умалено", а ядреният опит е бил лично нареден от лидера на Северна Корея Ким Чен-ун и се случва само два дни преди рождения му ден. "С абсолютния успех на нашата историческа водородна бомба ние се издигнахме до ранга на напредналите ядрени държави. Последното изпитание, което е изцяло базирано на наша технология и създадено със собствени сили, потвърждава, че новоразработените ни технологични ресурси са акуратни, а освен това научно демонстрира силата на нашата умалена водородна бомба", се казва в изявлението.
Властите все пак заявиха, че Пхенян няма да използва ядрено оръжие, ако не бъде нарушен суверенитетът на страната.
Новината за поредния ядрен опит на КНДР предизвика незабавно острия отклик на световната общност. Президентът на Южна Корея Пак Гън-хе свика спешно заседание на Съвета за национална сигурност, след което заяви, че Сеул ще предприеме решителни мерки срещу всяка нова провокация от страна на КНДР. "Новият опит може да промени из основи ситуацията около севернокорейската ядрена програма", подчерта тя в изявление. "Поредната севернокорейска провокация е очевидно нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и сериозно предизвикателство към международния мир и сигурност", заяви южнокорейският зам.-министър на външните работи Лим Сун-нам на спешна среща със сътрудници на външното министерство. В същото време военното разузнаване заяви, че устройството, което Северна Корея е изпитала днес, може да не е водородна бомба, и че силата на експлозията при теста е била с 6 килотона еквивалент, предаде Ройтерс. От Южнокорейската метеорологична агенция допълниха, че след труса не са засекли никаква радиация.
"Ядрените изпитания на Северна Корея нарушават духа на Договора за всеобща забрана на ядрените оръжия и застрашават националната сигурност на Русия", написа на своята страница във Facebook председателят на комисията за външните работи в горната камара на руския парламент Константин Косачев. "От Пхенян до Владивосток са по-малко от 700 км. И всички действия на КНДР в дадената посока засягат националната сигурност на нашата страна", отбеляза Косачев.
САЩ осъдиха "провокациите" на Пхенян и се зарекоха да отговорят по подходящ начин. "Въпреки че не можем да потвърдим тези твърдения в момента, осъждаме всяко нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и отново призоваваме Северна Корея да се придържа към своите международни задължения и ангажименти", заяви говорителят на Съвета по национална сигурност в Белия дом Нед Прайс.
Китай също изрази решителен протест. "Пекин не е бил уведомен предварително за проведения опит с водородно ядрено устройство", заяви говорителката на китайското Министерство на външните работи Хуа Чунин. Тя даде да се разбере, че Китай ще протестира официално пред Северна Корея и ще работи заедно с международната общност за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров.
Франция също осъди ядрения тест на Северна Корея и призова за силна реакция от международната общност. Подобни бяха и реакциите на Япония, Австралия, Великобритания и редица други държави. От своя страна Съветът за сигурност на ООН ще проведе незабавна извънредна среща във връзка с обявеното от Северна Корея изпитание на водородна бомба.
Сходна бе и позицията на върховния представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини. Тя предупреди, че севернокорейските тестове представляват заплаха за мира и сигурността в цяла Северозападна Азия.