14 Юни 2024петък15:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инвестициите в младите:

Ключ към по-справедлив свят

Над 70 млн. юноши на планетата не ходят на училище

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 38

Чрез инвестиране в 1,2 милиарда младежи на възраст 10-19 г. може да се прекъсне цикъла на бедността, се каза в тазгодишния доклад на УНИЦЕФ "Състоянието на децата по света - Юношество: възраст на възможностите". Именно младите хора са ключът към един по-справедлив и благоденстващ свят, констатират от организацията. Според изпълнителния директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк трябва да се отдели повече внимане на подрастващите и по-специално на девойките - да се наблегне на образованието и здравеопазването, с които да се подобри начинът им на живот.
УНИЦЕФ отчита, че през последните две десетилетия инвестициите в програми за деца до 10-годишна възраст са довели до големи промени към по-добро. От друга страна обаче, докладът отбелязва, че над 70 милиона юноши по света, особено в развиващите се страни, не ходят на училище. По този начин те се превръщат в социално маргинализирани членове на нашето общество, стават по-уязвими, присъединяват се към бойни групировки или стават жертви на човешки трафик.
Около 150 млн. деца на възраст между 5 и 14 години стават жертва на експлоатация на детски труд. Ранните бракове, особено сред момичетата, са също част от стряскащата статистика. В развиващите се страни (с изключение на Китай) при най-бедните девойки има три пъти повече вероятност да се оженят преди 18-годишна възраст, в сравнение с техните връстници в по-богатите семейства. Момичетата, които се женят рано, са изложени на риск от преждевременно раждане на деца, високи нива на майчината смъртност и недохранване на децата. Момичетата са и по-често жертва на домашно и сексуално насилие от момчетата. При тях е и по-голям рискът от заразяване с ХИВ.
Според УНИЦЕФ по-голямата част от подрастващите днес (88%) живеят в развиващите се страни. Много от тях са изправени пред сериозни предизвикателства и затруднения. Въпреки че в наши дни юношите са по-здрави, все още има много рискове за здравето им, включително наранявания, хранителни разстройства, злоупотреба с наркотични вещества и психично здравни проблеми. Данните сочат, че всеки пети младеж страда от психичен или поведенчески проблем.
Днес в света около 81 милиона млади хора са без работа. Младежката безработица е сериозен проблем в почти всяка страна. Във все по-технологичния пазар на труда се изискват умения, които много млади хора не притежават. Именно поради това от УНИЦЕФ посочват, че чрез инвестиции в образованието и обучението на подрастващите държавите могат да извлекат продуктивна работна сила, която да допринася значително за растежа на националните икономики.
Юношите се сблъскват днес с многобройни глобални предизвикателства, които ще срещнат и в бъдеще - последствията на икономическата криза, промените в климата и влошаването на околната среда, урбанизацията и миграцията, застаряващите общества, растящите цени на здравеопазването, както и многобройните хуманитарни кризи.
Ето как изглежда състоянието на българските деца според статистическите данни от доклада на УНИЦЕФ. Организацията отчита, че нивото на детската смъртност се е понижило. При деца под 5 години през 1990 г. смъртността е била 18 на 1000, а през 2009 г. - 10 на хиляда. През 2009 г. смъртността при новородени е била 5 на 1000, при средна продължителност на живота на българите - 74 години. За същата година брутният национален доход (БНД) на глава от населението е бил 5770 долара (за този показател УНИЦЕФ използва данни на Световната банка). Средната годишна инфлация за периода 1990-2009 г. е 43 на сто. Процентът на населението, който живее под линията на бедността (от $1,25 на ден), за 1994-2008 г. е <2.
Грамотността сред българите (на възраст над 15 г.) в периода 2005-2008 г. е 98 на сто. Процентът на децата записани и посещаващи начално училище в периода 2005-2009 г. е 96 на сто.
Процент от приходите, получени от 20 на сто от домакинствата с най-високи приходи - 38 на сто. Процент от приходите, получени от 40 на сто от домакинствата с най-ниски доходи - 22 на сто. Според данните на организацията 100% от градското и селското население използва питейна вода и добри санитарни условия и почти 100 процента от децата на възраст 1 г. са имунизирани срещу полиомиелит, туберкулоза, шарка и хепатит.
През 2009 г. българите на възраст 15-49 г., болни от СПИН, са 0,1%, а като цяло от населението - са 3,8 на сто. Жените са по-запознати със синдрома от мъжете, но силният пол използва по-често презерватив при сексуален контакт.
                           
България

Смъртност при деца под 5 г.  144 място
Смъртност при новородени       5 на 1000
Общо население          7,545,000 (2009 г.)
Годишно раждания         73,000 (2009 г.)
БНД на глава от населението $5770 (2009 г.)
Продължителност на живота 74 г. (2009 г.)
Грамотност  98% (2005-2008 г.)
Деца, записани в училище 96% (2005-2009 г.)


 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 253

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 287

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 227

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ