01 Септември 2024неделя02:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Клинични пътеки покриват едва 20-40% от лечението

/ брой: 42

автор:Дума

visibility 404

Цените в здравеопазването, което е силно регулирана система, изостават над два пъти от останалите в икономиката. За някои големи многопрофилни университетски болници в страната средните цени на клиничните пътеки покриват само 20-40% от средната реална цена на лечение. Това показва анализ на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според експертите изоставането на цените в здравеопазването води до по-дълго чакане от пациентите, липса на определени лекарства от пазара, както и по-голямо доплащане. От ЕКИП предлагат мерки, чрез които здравеопазването да разполага с повече средства. Едната е ваучерни схеми за здравни услуги и лекарства, които да гарантират целево използване на средства. Друга мярка е заделянето от акцизи, като експертите са изчислили, че отделянето на 10% от постъпленията от акцизи от тютюн, алкохол и горива би вляло в здравната система допълнително 567 млн. лв.

Регламентиране на доплащането ще изсветли съществуващите плащания, без те да се повишават, като това би засилило контрола над системата и конкуренцията, смятат икономистите. Те припомниха данните от проучване от есента на миналата година, според което за всеки трети българин скъпото здравеопазване е основна причина за неудовлетворение от медицинските услуги.

Според ЕКИП тези предложения са по-работещи от вдигането на здравната вноска, за което настояват от Българския лекарски съюз.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ