Клинични пътеки покриват едва 20-40% от лечението
/ брой: 42
Цените в здравеопазването, което е силно регулирана система, изостават над два пъти от останалите в икономиката. За някои големи многопрофилни университетски болници в страната средните цени на клиничните пътеки покриват само 20-40% от средната реална цена на лечение. Това показва анализ на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според експертите изоставането на цените в здравеопазването води до по-дълго чакане от пациентите, липса на определени лекарства от пазара, както и по-голямо доплащане. От ЕКИП предлагат мерки, чрез които здравеопазването да разполага с повече средства. Едната е ваучерни схеми за здравни услуги и лекарства, които да гарантират целево използване на средства. Друга мярка е заделянето от акцизи, като експертите са изчислили, че отделянето на 10% от постъпленията от акцизи от тютюн, алкохол и горива би вляло в здравната система допълнително 567 млн. лв.
Регламентиране на доплащането ще изсветли съществуващите плащания, без те да се повишават, като това би засилило контрола над системата и конкуренцията, смятат икономистите. Те припомниха данните от проучване от есента на миналата година, според което за всеки трети българин скъпото здравеопазване е основна причина за неудовлетворение от медицинските услуги.
Според ЕКИП тези предложения са по-работещи от вдигането на здравната вноска, за което настояват от Българския лекарски съюз.