22 Февруари 2026неделя23:42 ч.

Кларнетът през Барока

Борислав Йоцов и Росен Идеалов ще ни пренесат в духа на ХVIII век на "Сцена Академия"

/ брой: 274

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 3785

Поредния концерт-спектакъл, на който на една сцена ще застанат изявените и доказани музиканти Борислав Йоцов и Росен Идеалов заедно с техни талантливи колеги и млади, тепърва изгряващи на големия музикален път изпълнители, ще се състои на 3 декември от 19 ч. на "Сцена Академия" (ул. "Оборище" 17), научи ДУМА от Виктор Танев.
Кларнетистът Росен Идеалов е преподавател по камерна музика и оркестрово свирене в Национално музикално училище "Любомир Пипков" и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София. Завършил е НМА, степен "Магистър", и майсторски клас към нея в класа на проф. Сава Димитров. Специализирал е при проф. Аурелиан-Октав Попа. Росен Идеалов е активно концертиращ солист и камерен изпълнител с повече от 25-годишна дейност. Репертоарът му наброява над 500 произведения от Ренесанса до наши дни. Тази година е удостоен със "Златна лира" за върхови постижения в изпълнителското изкуство и педагогиката.
Борислав Йоцов е един от най-добрите български кларнетисти, който работи в областта на класическата музика и джаза. Израснал е в семейство на музиканти. Възпитаник е на НМА "Проф. Панчо Владигеров". Специализирал е в Националната консерватория в Париж и в университета "Дюкейн" в Питсбърг, САЩ. Повече от 10 години Борислав Йоцов преподава в НМУ "Любомир Пипков" и Музикалната академия.
Проектът носи името "Кларнетът през барока", а двамата виртуози са подбрали произведения, създадени от великите Телеман, Вивалди и Щамиц, с които ще ни пренесат в духа на ХVIII век. Редом с тях на сцената ще излязат и талантливите музиканти Костадин Йоцов - обой, Люба Манасиева - обой, Мария Мирчева - чембало, Красимир Костадинов - валдхорна, както и струнен квартет, съставен от ученици от Музикалното училище.
Събитието ще се осъществи с подкрепата на фондация "Америка за България". Билети се продават на касите на "Сцена Академия", зала "България" и онлайн на www.ticketstreem.bg, www.eventim.bg, www.ticketsbg.com.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ