17 Септември 2025сряда04:26 ч.

Китай затвори 5 опасни града

Блокадата на 11-милионния Ухан и още 4 града е опит да се спре разпространението на новия вирус

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 1680

Паника обзе Ухан, след като централният китайски град беше блокиран от властите в опит да се постави под карантина смъртоносният коронавирус, чийто произход се смята, че е оттам. Вчера властите наложиха забрана на всички транспортни връзки от града с население от около 11 млн. души, като спряха автобусите, системата на метрото, фериботите, а летището и жп гарите са затворени за заминаващи пътници. По-късно през деня властите в Китай са забранили пътуванията от още четири града, които се намират близо до Ухан.

Местните жители заявиха, че аптеките са разпродали маските за лице. Видеоклипове, публикувани онлайн, показаха, че магистралите край града също са блокирани. Специални полицейски сили са били видени да патрулират из жп гарите.

В китайската столица Пекин решиха да отменят големите събития около китайската Нова година. Затворен е и Забраненият град.

Блокадата на Ухан беше предприета, след като най-малко 617 души бяха заразени с коронавируса, който е от същото семейство вируси, които породиха преди години смъртоносния ТОРС (SARS). Заразени хора вече има в повече от половината от провинциите на Китай, както и в САЩ, Тайван, Южна Корея, Тайланд и вероятно Хонконг. Китайските власти обявиха, че 95 пациенти са в критично състояние. Досега 17 души са починали от откриването на вируса в края на декември насам, всички в Ухан. Средната възраст на починалите е 73 години, като най-възрастният починал е бил на 89 години, а най-младият - на 48 години.

Лекари посочват, че характерни симптоми за коронавируса са хрема, кашлица, болки в гърлото и стягане в гърдите. Възможни са също главоболие и треска, която може да продължи няколко дни. Рискови групи са лица с отслабена имунна система, деца и възрастни хора.

Световната здравна организация заяви, че засега няма да обявява международно извънредно положение в сферата на общественото здраве заради появилия се в Китай нов коронавирус, предаде ДПА.

Нашето външно министерство препоръча на българите, пътуващи до Китай, да избягват близък контакт с хора, страдащи от остри респираторни инфекции и често да си мият ръцете.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ