18 Юли 2025петък09:31 ч.

Китай разсекрети данни за социалното неравенство

Докладът на Центъра за изследване на финансовото състояние на домакинствата отбелязва като опасна тенденцията за повишаване на нивото на разслоение в китайското общество

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 133

Съвременен Китай е страна с гигантска работническа класа, повече от 200 милиона души (половината от населението на ЕС). Почти цялата американска лека промишленост е пренесена на китайска земя, а европейски, японски, корейски и тайвански компании постъпват по същия начин. Нищо чудно: трудолюбивата китайска работна ръка е около 40 пъти по-евтина за бизнеса, отколкото работната сила в САЩ. При това огромна част от произвежданата продукция е предназначена за износ в САЩ, Евросъюза, Япония, Корея, Тайван. Транснационалните корпорации благодарение на американско-китайската симбиоза са увеличили печалбите си със стотици проценти. Самите китайци получават работни места, но в същото време стават жертви на жестока експлоатация и социално неравенство - така нареченият коефициент на Джини, измерващ социалното разслоение, в КНР е приблизително същият както в САЩ.
Както съобщава ръководителят на централната статистическа служба на Китай Ма Цзянтан, цитиран от АФП, коефициентът Джини е достигнал 0,474, което на практика означава, че разривът между доходите на бедни и богати в страната е достигнал до значително високо ниво. Според него за последните десет години Джини е достигнал локалния максимум, а значението на този показател в диапазона 0,47-0,49 вече говори за потенциално опасно ниво на социалното неравенство.
Според агенция Bloomberg подобна ситуация може да доведе до сериозни напрежения и социални безредици. Припомняме, че Китайското статистическо бюро престана да изчислява коефициента през 2001 г., аргументирайки се с непълните данни за заможните домакинства.
Докладът на Центъра за изследване на финансовото състояние на домакинствата отбелязва, че толкова висока стойност е рядка в глобален план, но посочва, че е естествено за бързо развиващите се икономики да отчитат силно неравенство. Според данните в него общият доход на домакинствата в източните китайски провинции е около 2,7 пъти по-голям от този в западните и централните региони, но на изток Джини коефициентът също е по-висок. По-рано изследователският център установи, че на 10% от китайските домакинства се пада 57% от целия разполагаем доход в страната. По места коефициентът е по-висок там, където има по-силна пазарна конкуренция.
Пенсионните доходи обясняват голяма част от неравенството в доходите между големите градове и по-малките населени места в Китай, сочи академичният доклад. През 2010 г. само 35% от населението извън градовете е било осигурено с държавна пенсия, която е била средно по 160 долара на месец. За големите градове цифрите са съответно 87% покритие и 440 долара пенсия на месец.


Коефициентът на Джини или Индекс на Джини се използва за статистическа характеристика на разпределенията на благата в едно общество, т. е. на паричната разлика между благосъстоянието на бедните и богатите в едно общество. Приема се, че той изразява тяхната "неравномерност" като стойността 0 показва някаква пълна еквивалентност или равнопоставеност, а стойност 1 - абсолютната й липса.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ