07 Юли 2024неделя05:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Към 2030 г.

Китай привлича 30% от световните инвестиции

Източна Европа и Централна Азия са заплашени от сериозни демографски предизвикателства, сочи доклад на Световната банка

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 31

Водещата роля в областта на инвестициите и спестяванията в световен мащаб се прехвърля от развитите държави към страните с преходна и бързо развиваща се икономика, включително Китай, Индия и Русия, се посочва в доклад на Световната банка, озаглавен "Хоризонти на световното развитие" и цитиран от investor.bg.
Според авторите на документа към 2030 г. половината от световните капитали на обща стойност 158 трлн. долара ще се намират в развиващите се страни, докато в момента този дял се оценява на по-малко от една трета. Само при инвестиционните потоци делът на развиващите се страни ще нарасне тройно - от около една пета през 2000 г. до три пети през 2030 г., сочат данните на финансовата институция.
В доклада са разгледани два сценария, различаващи се по темпото на сближаване на развитите и развиващите се страни по показатели като нивото на доходи на човек от населението и скоростта на структурните преобразувания.
Дори при умерено темпо на сближаване към 2030 г. 30% от световните инвестиции ще бъдат съсредоточени в Китай, а други 13% - в Русия и Бразилия. Делът на САЩ ще достигне 11%, а на Индия - 7%.
В абсолютни стойности обемът на инвестициите в развиващите се държави ще достигне 15 трлн. долара при 10 трлн. долара в развитите страни.
Според документа Китай и Индия също ще се превърнат в големи световни инвеститори. През 2030 г. от тях ще излизат общо 38% от всички капиталовложения в световен мащаб и почти половината от инвестициите в промишлеността.
Прогнозите на Световната банка сочат, че през следващото десетилетие Китай трябва да изпревари САЩ и по ниво на спестяванията.
Същевременно авторите на доклада предупреждават, че Източна Европа и Централна Азия са заплашени от сериозни демографски предизвикателства. Към 2030 г. вероятно те ще се превърнат в единствени сред развиващите се региони, където населението няма да се увеличава. Застаряването също ще забавя темпото на икономическото развитие и може да се отрази неблагоприятно върху скоростта на увеличаване на спестяванията.
Експертите на Световната банка очакват в обозримо бъдеще населението да се увеличава най-бързо в частта на африканския континент, разположена южно от пустинята Сахара, в Южна Азия и Азиатско-Тихоокеанския регион като цяло.

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 925

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 887

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 1088

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 946

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 2032

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 1050

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 1051

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ