17 Юли 2025четвъртък22:50 ч.

През 2050 г.

Китай и Индия стават водещи икономики

България ще е в групата на страните, регистриращи растеж

/ брой: 11

автор:Дума

visibility 137

През 2050 г. Китай ще бъде на първо място в класацията на водещите икономики в света, прогнозира британската банка Ейч Ес Би Си (HSBC). Челната позиция на Китай няма да изненада никого. На икономическата шахматна дъска САЩ ще са на второ място, а Индия - на трето. През следващите 40 години Русия ще расте само с 3-5% годишно, но това няма да й попречи да бъде четвъртата най-голяма икономика в света.
В челната десетка още се нареждат Япония, Германия, Великобритания, Бразилия, Мексико, Франция и Канада. Най-голям скок до 2050 г. ще направят Филипините, които ще се изкачат с 27 места до 16-ото място в класацията на водещите икономики в света. Останалите места от 11 до 20 ще бъдат заети съответно от Италия (11), Турция (12), Южна Корея (13), Испания (14), Русия (15), Индонезия (17), Австралия (18), Аржентина (19) и Египет (20).
За целите на доклада банката е проучила внимателно стотина държави. Освен класация от 30-те най-големи икономики в света през 2050 г., проучваните страни са разделени и в три групи на базата на скоростта им на икономически растеж. В основата на прогнозата са демографските и социалните тенденции - раждаемостта, равнището на здравеопазване и образование на населението. Освен това е отчетена текущата инвестиционна привлекателност: защитата на правото на собственост, влиянието на държавата върху икономиката, нивото на демокрацията и монетарната политика на властите.
Според доклада в средата на века България ще бъде част от икономиките, отчитащи растеж. В тази група ще са още Бразилия, Мексико, Турция, Русия, Индонезия, Аржентина, Саудитска Арабия, Тайланд, Иран, Венецуела, Пакистан, Колумбия, Чили, Нигерия, Румъния, Унгария, Либия, Бахрейн, Литва, Латвия, Кипър, Босна и Херцеговина, Беларус, Ирак, Чехия, Кувейт, Мароко, Нова Зеландия, Сирия, Тунис, Хърватия, Йемен. Освен категорията на страните с растеж, в която е България, има категория на държави с много бърз растеж и на такива със стабилен растеж.
През 2050 г. САЩ ще бъдат в категорията на стабилния растеж, редом с Великобритания, Канада, Франция, Италия, Южна Корея и други. Китай и Индия ще са в категорията на страните с много бърз икономически растеж, редом с Филипините, Египет, Малайзия, Сърбия, Украйна и други.
В доклада се посочва също, че в много страни до 2050 г. ще намалее населението в работоспособна възраст. В Япония понижението ще е с 37 процента, а в Русия - с 31 на сто. Германия ще бъде с най-голямото намаление в Европа - 29 процента, в страните от южната част на континента спадът ще е около 23-24 процента. В демографски план няколко африкански страни ще имат двойно по-голямо население през 2050 г. Населението на Нигерия ще е почти колкото това на САЩ, а Етиопия ще има население, два пъти по-голямо от това на Великобритания и Германия.


HSBC предложи алтернативен вариант на концепцията БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай): от клуба на големите бързорастящи икономики да отпаднат Бразилия и Русия, които през следващите 40 години ще растат "само" с 3-5% годишно. Лидери по растеж ще станат Филипините, Чили, Перу и Украйна - ще сработи ефектът на ниския старт, добрата демография (без Украйна, естествено) и подобренията в законодателството.


Светът през 2050:

*Най-голяма световна икономика ще стане Китай, Индия ще бъде втора. Двете страни ще изпреварят САЩ, а Русия ще е четвърта.
*Най-бързо развиващата се икономика в света ще бъдат Филипините, които ще догонят Япония.
*В Латинска Америка лидер по растеж ще бъде Перу, който ще расте средно с 5,5%. Това е свързано с бързото нарастване на населението на тази страна.
*Сред 30-те най-големи световни икономики през 2050-а ще влязат 19 държави, които днес се смятат за развиващи се.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ