18 Септември 2025четвъртък17:04 ч.

Кипърско председателство: сиктир на душманите

/ брой: 148

автор:Георги Готев

visibility 2323

Когато през 2008 г. Словения стана председател на ЕС, колега от "Файненшъл таймс" писа, че това е все едно велосипед да тегли джъмбо джет. Словения впрочем доста добре се справи с тегленето. От 1 юли Кипър ще е председател на ЕС за шестмесечието. Това е първо председателство за островната държава, два пъти по-малка от Словения по население, която заедно с нея през 2004 г. бе приета за член на ЕС. И която през 2008 г., една година след Словения, влезе в еврозоната. Само че буквално завчера Кипър поиска помощ за спасяване на банките си, които са силно изложени на колапса на Гърция. Освен това Кипър очаква всякакви "изнедади" от Турция, която хем иска да стане член на ЕС, хем не признава тази държава, както и новото председателство на ЕС. Турски официални представители отправиха всякакви заплахи - че Анкара ще замрази отношенията си с ЕС по време на кипърското председателство, и дори че ще анексира "Севернокипърската турска република" (СКТР - което поне на мен винаги ми звучи като сиктир). СКТР не е призната от нито една страна в света, с изключение на Турция.
Българите познаваме по-добре историята на Кипър от западняците. Имал съм много приятели кипърски студенти, все комунисти от АКЕЛ, които обаче на мен ми изглеждаха като западняци, защото идваха от капиталистическа страна, нищо, че е по на изток от нас. Президентът на Кипър Деметрис Христофяс, лидер на АКЕЛ, е следвал в Съветския съюз. Разговарял съм с него на руски, а с говорителя му Стефанос Стефану на български - още един бивш софийски студент. Христофяс е единственият комунист сред държавните и правителствените ръководители на ЕС. Той ще върти педалите, теглейки джъмбо джета.
Напоследък имах контакти и с кипърци от северната част на острова. Противно на това, което може би мнозина си мислят, те изобщо не искат присъединяване към Турция. Те по-скоро се чувстват като заложници на голямата политика, която ги държи в икономическа изолация и не им позволява да се радват на предимствата от членството в ЕС. Технически целият Кипър е член на ЕС, но ЕС не упражнява суверенитет в северната част на острова, окупирана от Турция от 1974 г. Много грешки на ЕС са довели до това положение. Брюксел си затвори очите за нерешения проблем с разделението на острова, когато се съгласи да приеме разделения Кипър като пълноправен член. Лидерите на ЕС също така през 2004 г. се ангажираха да подпомагат Северен Кипър, но не го правят, защото Никозия не разрешава. В отговор Турция не дава на ЕС достъп до летищата и пристанищата в Северен Кипър.
Под егидата на ООН се водят преговори за обединението на Кипър под формата на някакъв вид федерация. Но те са в застой, особено откакто отпреди две години "президент" на СКТР стана Дервиш Ероглу, хардлайнер в сравнение с предшественика си Мехмет Али Талат, севернокипърски левичарски лидер, близък по убеждания с Христофяс и атеист също като него. Самият Христофяс ми каза - каква ирония на съдбата, аз съм против частната собственост, а водя преговори за имотите, отнети заради разделението на острова. В този момент си помислих за Джон Ленън, който си представяше свят без държави и религии.
Срещнах се и със севернокипърските активисти, които дойдоха до Брюксел да протестират, облечени в бели роби, за да наподобяват призраци. Тяхното послание е до евроинституциите - че севернокипърците са като призраци, защото никой не ги забелязва, че никой не го е грижа за парализираните преговори и че не е честно всички да се преструват, че започва едно нормално председателство на ЕС. Нима може ЕС да се ръководи от страна, част от която е окупирана от друга държава? Севернокипърците също така подозират, че Никозия просто се е отказала да обединява острова, може би страхувайки се от демографския фактор. Днес Република Кипър има 800 000 жители, а СКТР - 280 000. Каква ли ще е картината след 30 години? Във всеки случай протестът на севернокипърците би бил доста по-убедителен поне за мен, ако го повторят и в Анталия, най-близкия до Кипър турски град.
Но стига бекграунд, няколко думи за кипърското председателство по същество. Кипърците биха искали да подпомогнат напредъка на преговорите за следващия бюджет за ЕС за периода 2014-2020 г. Те няма да приключат до края на годината, но Никозия се надява поне политическата рамка да бъде договорена дотогава. Надяват се на напредък и по темата за политиката на ЕС за даване на убежище, защото има реален шанс за напредък и защото страната е силно заинтересувана от по-голяма солидарност при поемането на тежестта. Да си помислим само какъв бежански поток може да се очаква от Сирия. Питах ги за Шентен - подкрепят ни, естествено, но нека не забравяме, че Кипър нито е член на Шенген, нито се стреми да стане такъв. Така че Никозия едва ли е фактор в тази област.
В Брюксел всъщност никой не очаква някаква особена помощ от кипърското председателство, но биха били благодарни, ако то и неговите душмани им сервират по-малко проблеми. Колкото и да изглежат специфични, в проблемите на Кипър са закодирани комай всички противоречия на Евросъюза.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 620

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 494

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 562

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 477

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ