17 Май 2024петък14:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кипър отложил мерките срещу Минск

Има съмнения, че Никозия така принуждава ЕС към санкции срещу Турция

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 760

Налагането на санкции на ЕС срещу Беларус се забавя от отделен спор между Република Кипър и Турция за енергийните ресурси в Източното Средиземноморие, предадоха медиите, позовавайки се на "Ройтерс". Първоначално агенция "Блумбърг" разпространи съобщението, че Кипър и отхвърлил предложените мерки срещу режима в Минск, защото настоява в санкционните списъци на ЕС да бъдат включени седем турски компании, които извършват проучвателни дейности за добив на газ в икономическата зона на Кипър. Приемането на санкции в ЕС става с консенсус от всичките 27 страни-членки. По принцип на 14 август външните министри на ЕС взеха решение за санкции срещу редица висши длъжностни лица в Минск, без президента Александър Лукашенко. По последни данни става дума за 40-50 представители на властта.  

По-късно съобщенията опровергаха, че Кипър блокирал санкциите. Кипърски дипломатически източник е заявил пред "Ройтерс", че Никозия е подкрепила санкциите, но е поискала време за проучване на планираните забрани за пътуване и замразяване на активи в ЕС, защото страната няма организационния капацитет да ги разгледа бързо. "Категорично отричаме блокирането и свързването на двете процедури" (за Беларус и Турция), каза и пред РИА-Новости дипломатически източник. 

Много обаче държави от ЕС смятат, че ходът на Никозия е опит да принуди останалите 26 държави да се споразумеят за санкции срещу Турция. Проблемът ще бъде обсъден на срещата на външните министри на ЕС на 21 септември и след това на срещата на върха на ЕС на 24-25 септември. 

Призив за обща позиция на ЕС към Турция отправи френският президент Еманюел Макрон, домакин на проведена на остров Корсика среща на 6 средиземноморски държави. Той добави, че Турция вече не е партньор на Европа в развитието на  Средиземноморския регион. 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 269

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 288

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 246

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ