Килията на Левски под Двореца е унищожена
Средновековната настилка на помещението е съсипана, а стените са облицовани с гипсокартон
/ брой: 115
Поредна порция скандални разкрития направи министърът на културата проф. Велислав Минеков. Този път те са свързани с реставрации на значими паметници на културата. Той ги определи като "посегателства в името на усвояването" и даде за пример ремонта на Паметника на Левски в София и в сградата на бившия конак, където е бил задържан Апостола.
Според проф. Минеков реставрация на Паметника на Левски не е провеждана, а само ремонт, при който зидари и тенекеджии са допуснати до светинята. Столичната община е била натоварена с реставрация, но в документите е описана като ремонт с цел поддържане на зелени площи, подмяна на елементи и т.н.
Другият скандален случай е с ремонта на сградата на НХГ през 2013 г. Според Минеков тогава в името на усвояването на европейски средства бивш министър е позволил да бъде унищожен автентичният вид на килията, в която по време на съдебния процес е бил държан Васил Левски. Средновековната настилка на помещението била съсипана, стените са облицовани с гипсокартон, пътят до килията е бил променен. Проф. Минеков подчерта, че дори австрийските архитекти, приспособили конака за дворец, не са посмели да променят сутерена заради неговата значимост за българската история.
Списъкът с недобре планирани и извършени ремонти на паметници на културата продължи с Лъвов мост и реставрацията на паметника на Александър Втори Освободител срещу Народното събрание. Проф. Минеков разясни разминаването между направеното и нужното по проект. Той предупреди, че ще сезира посланика на Русия за изразходването на средствата по реставрацията, тъй като са били използвани и пари, осигурени от руска фондация.
По-късно Минеков уволни дисциплинарно изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Национален филмов център" Жана Караиванова заради системно неизпълнение на служебните задължения и нарушения.