02 Юни 2024неделя18:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Келтско сребърно съкровище открито на остров в Ла Манша

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 61

Най-голямата находка на скъпоценни метали от Желязната епоха беше направена от британски археолози на остров Джърси в Ла Манша. Това съобщава британският ежедневник "Гардиън".
Рег Мийд и Ричард Майлс са открили близо 50 000 сребърни и бронзови монети, слели се с времето с огромно парче почва. Двамата любители първоначално попаднали на по-малка находка от 60 сребърни и една златна монета, преди откритието им да привлече вниманието на учените.
Към извличането на монетите от почвената маса са се присъединили редица известни учени, сред които Филип де Джърси, бивш референт по келтски монети в Оксфордския университет.
След първоначалната обработка на находката учените успели да извлекат няколко монети, които били "в изненадващо добро състояние". Това им позволило да датират находката от I век пр. н. е.
Монетите са с произход от Арморика - настоящите Нормандия и Бретан, и се предполага, че са били скрити на острова от приближаващите армии на Юлий Цезар, които по това време вече били завладели Галия.
Целият почвен блок, в който са открити монетите, тежи над 750 кг и учените работят изключително внимателно по извличането им. Според първоначална оценка стойността на находката възлиза на близо 10 млн. лири.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ