27 Юли 2024събота19:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кънчо Стойчев:

Картел между търговските вериги

Законова промяна ще забрани злоупотребата със значителна пазарна сила

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 45

В момента може да се говори за скрит картел между търговските вериги заради поразително сходните и направо идентични договори с производителите, обясни социологът Кънчо Стойчев от "Галъп", цитиран от DarikFinance. Държавата ще направи опит да пресече порочните практики на търговските вериги по отношение на българските доставчици и производители. Икономическото министерство вече е подготвило изменение на Закона за защита на конкуренцията, с което да се забрани злоупотребата със значителна пазарна сила, обясни Кънчо Стойчев от Галъп. Очаква се това да даде основание на доставчиците да търсят правата си, ако веригите им въвеждат прекалено много такси или ги карат да правят твърде големи отстъпки в цените.
По думите му управляващите са се забавили с повече от 15 месеца с внасянето на законопроекта, като това задушава фирмите. Всеки ден получаваме данни за нови фалити в сектора, като най-силно е ударен малкият и среден бизнес, каза още Стойчев.
Според доклад на независима одиторска компания, поръчан от икономическото министерство, веригите са въвели значителен брой такси за производителите и доставчиците. Част от тях са входна такса, такси за първоначално листване на продукт, за участване в реклама, за подкрепа на отваряне на нови обекти, такса за рожден ден, брандиране, за баркод, както и такси за присъствие в списъка с доставчиците и участие в промоции, коментира Стойчев.
Отделно доставчиците са принудени да правят търговски отстъпки от 40 до 71%, за да влязат продуктите им в съответната верига. Това е икономически неизгодно за производителите, но те нямат особен избор, тъй като към края на миналата година около 60% от търговията минава именно през веригите.
Статистиката сочи, че за 2011 г. вносът на хранителни продукти в страната възлиза на 3,45 млрд. лв. За сравнение, преди десет години е бил в размер на 568 млн. лв. В същото време проучване показва, че между 70 и 90% от българите предпочитат да ядат хранителни продукти като плодове, месо и мляко, които са родно производство.


Съюз "Произведено в България":
Реалната безработица е 18%

Безпрецедентният за последното десетилетие ръст на безработицата - официално 13%, а действително - над 18%, не е свързан само със световната криза и обичайни моментни или сезонни фактори, се отбелязва в декларация на Съюз "Произведено в България". Налице е сериозен срив в пазарните позиции и приходите на малките и средните производители на стоки и услуги в страната. В началото сме на опасен процес, който ще доведе до масови фалити на български производители на суровини, селскостопанска продукция, преработващата промишленост, индустриално производство, услуги и т.н., се посочва в документа, подписан от Лукан Луканов, председател на изпълнителното бюро на управителния съвет, и Кънчо Стойчев, секретар на изпълнителното бюро на "Произведено в България".
Сред основните фактори, водещи до задълбочаване на кризата на българския производител на стоки и услуги, в момента е неравноправното и на практика монополно отношение на големите търговски вериги към българските доставчици. Никой не е против тези международни вериги и те са желан инвеститор в страната. Но сме против липсата на ясни и прозрачни правила за работа, които да поощряват, а не да задушават конкуренцията на българския пазар. Става дума и за отсъствието на каквато и да било адекватна регулация от страна на държавата. В това отношение България е единствената страна в рамките на Европейския съюз, където липсват подобни механизми, посочват от Съюза.

България пак се размина с нови влакове

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 141

Най-опасният пожар са некадърниците с власт

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 141

КЗК даде зелена светлина на БАКБ да купи Токуда банк

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 141

Военен съюз срещу Иран

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 141

ЕК заведе три дела срещу България

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 141

Гърция екстрадира българин в САЩ

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 141

Германия отказва войници и оръжия срещу Русия

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 141

Душата и сърцето на БСП

автор:Александър Симов

visibility 475

/ брой: 141

Бузлуджа е началото

visibility 367

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ