Каракачанов: Македония водеше лицемерна и враждебна политика
Остър тон и критики спрямо поведението на Скопие относно преговорите с България се чуха от парламентарната трибуна при изслушването на вицепремиера и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов. Той бе извикан от депутатите, за да даде разяснение за българската позиция в спора. От БСП настояваха в залата да дойде лично премиерът Бойко Борисов. От ГЕРБ обаче приеха друга предложение – да се изказват вицепремиерите Каракачанов и Екатерина Захариева. Понеже те били водили преговорите със Скопие.
В крайна сметка и двамата заявиха, че Северна Македония отказва да се държи принципно и се опитва с извиване на ръце да постигне желания резултат по спорните със София моменти от историята. Това обаче кара България да смята, че засега Скопие не може да има зелена светлина по преговорната рамка за членство в ЕС.
По време на преговорите колегите от Скопие се държаха така все едно България е кандидат, а не те, каза Каракачанов пред депутатите. Той отчете, че през годините Северна Македония е имала спрямо България лицемерна и враждебна политика.
По думите му фактите с договора са показали, че след решаване на проблема с Гърция, Македония е започнала да си показва рогата.
"Ескалацията на говора на омразата нараства и през медии и през поведение на тяхната дипломация, но в същото време нищо не се промени по отношение на един от залегналите като клаузи в договора параграф, че след решенията на историческата комисия , ще следва промяна в тяхната образователна система и учебници. Напротив, работата на комисията след влизане на Македония в НАТО буквално беше блокирана", каза още Каракачанов.
Според него българската позиция по време на преговорите се е базирала само единствено и на Договора за приятелство и добросъседство, на рамковата позиция и потвърдена единодушно от българския парламент под формата на декларация. Не сме се отклонявали, не сме правил икомпромиси с това, което Народното събрание е потвърдило като позиция. Никой дори не си е мислил да го прави, увери депутатите Каракачанов. Според него претенции за малцинства и езици няма как да бъдат споделени.
Македонските граждани да зададат въпроса на своето правителство защо водиха такава политика, която доведе до това, че преговорите не започнаха, каза още вицепремиерът. Според него колегите му от Скопие трябва да си вземат необходимата поука.
Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева смята, че ключ към решението на спора е протокол към Договора, ратифициран от двата парламента. Тя също смята, че София е направила всичко възможно за диалог със Скопие. Дори с помощта ни за справяне с коронавируса. България за пореден път показа подкрепа за членство в НАТО. Независимо от всички прояви за добросъседство, Скопие продължи политиката си на неоснователните си исторически, малцинствени и екизови претенции, възмути се Захариева.
Тя обаче потвърди, че България остава отворена за комуникация. „Оставяме вратата за комуникация и ще запазим добронамерените си намерения, но се чувствам заставена временно да преостановим подкрепата си за приемането им в ЕС. Надявам се да успокоим страстите от двете страни в границата. Няма как да осъществим истинско приятелство, базирано на лъжа и антибългарска пропаганда“ ,бяха точните й думи.