Камерън обяви война на ислямистите
Британският премиер призна, че политиката за интеграция на мюсюлманите в британското общество е претърпяла пълен провал
/ брой: 33
Вадим Трухачов
"Правда"
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън се превърна в главен герой на конференцията по сигурността, организирана в Мюнхен през почивните дни. Той произнесе реч, в която призна, че политиката за интеграция на мюсюлманите в британското общество е претърпяла пълен провал.
"Принудени сме да търпим една сегрегирана общност, която не споделя нашите ценности. Много мюсюлмани остават без корен. Те не се превръщат в терористи за един ден, но процесът на радикализация е очевиден. Длъжни сме да вземем най-сурови мерки спрямо такива проповедници и да забраним дейността им в нашите държави", заяви главата на британския кабинет.
"Нека дадем точна оценка на тези организации: вярват ли те в универсалните права на човека, включително на жените и хората от други вероизповедания? Вярват ли в равенството на всички пред закона? Вярват ли в демокрацията и правото на хората да си избират правителства? Интеграцията ли подкрепят или сепаратизма? Ето въпросите, които трябва да зададем. Ако не издържат тези тестове и проявят високомерие, значи не бива да имаме вземане-даване с такава организация", отбеляза Камерън.
"Не успяхме да им дадем визия за общество, част от което биха желали да станат. Създаването на по-силно чувство за обвързаност с една нация или място, където живееш, е ключ към постигане на истинска сплотеност, заради която хората казват: "Аз съм мюсюлманин, индус, християнин, но съм и лондончанин". Честно казано, много по-малко ни е потребна пасивната толерантност от последните години, а далеч повече - активен, мускулест либерализъм", подчерта британският премиер. Той направи уговорката, че не всички мюсюлмани трябва да бъдат смятани за екстремисти. "Трябва да сме ясни: ислямисткият екстремизъм и ислямът са две различни неща", заяви Камерън.
"Британските мюсюлмани мразят тероризма и екстремизма и ние упорито се трудим, за да изкореним този дявол в страната ни. Предположението, че не споделяме ценностите на толерантността, уважението и свободата, е дълбоко оскърбително и невярно. Мултикултурализмът означава да разбираш вярата и културата на всекиго и същевременно да изпитваш гордост, че си британски гражданин", отбеляза Мохамед Шафик, който оглавява обществената фондация "Рамазан".
Ще отбележим, че докато Камерън държеше речта си, в Лутън - предградие на Лондон, демонстрираше групировката "Английска лига за отбрана". В акцията й участваха близо 1500 души от всички кътчета на Англия. Водеща сила бяха местните футболни фенове, прочути в цял свят. Събралите се издигнаха лозунги "Мюсюлмански терористи, махайте се от нашите улици" и "Не на новите джамии". Имаше дори плакати с непристойно съдържание.
Словото на Камерън и акцията в Лутън показаха, че проблемът с мюсюлманите във Великобритания наистина е твърде тежък. В страната живеят към два милиона последователи на исляма и заради високата раждаемост делът им нараства. На Острова това са предимно хора от Пакистан, Бангладеш, арабските държави, а също и африкански негри. Мнозина от тях и до днес живеят в затворени общности, без ни най-малко да се интегрират в обществото.
"Правоверните" са около два процента от населението на Бирмингам и Манчестър. Големи мюсюлмански общности има в Ливърпул и Нотингам. Колкото до Лондон, отдавна вече му е излязъл прякорът "Бейрут на Темза". Жените със забулени лица, мъжете с чалми или тюбетейки из английските улици не учудват никого от много време насам. В британската столица се издават близо 50 списания и вестници на арабски език. Лондон отдавна е известен като голям мюсюлмански интелектуален център.
В кралството са намерили политическо убежище дейци като Ахмед Закаев - емисар на чеченските бунтовници, а и мнозина от "Мюсюлманското братство". Навремето в Лондон е живял и е следвал Осама бин Ладен. В страната има представители на "Хамас" и на ливанското движение "Хизбула". Там се укриват алжирски ислямисти, заподозрени от съседна Франция в подготовка на атентати. Организацията "Ал Мухаджирун", действаща във Великобритания, открито приканва "с всички средства да бъдат подпомагани борците за свобода в Палестина, Кашмир, Чечения и Босна.
През последните години във Великобритания бяха забранени около 15 мюсюлмански организации. Установено бе, че британски мюсюлмани са организирали бомбени атентати, отвличания на самолети, бягства на свои събратя от затвори в Израел, Индия и арабски държави. Всичко това впрочем не пречи на британските тайни служби да използват ислямистите за собствени цели. Ухажвайки радикалите, Англия не успя да се предпази от терористични акции. На 7 юли 2005 г. в Лондон отекнаха четири експлозии наведнъж и загинаха над 50 души. Британското общество бе потресено по-специално от факта, че извършителите бяха хора, родени в Обединеното кралство - пакистанци, германски турци, френски араби. С други думи, не ставаше дума за някакви терористи пришълци, а за хора, родени в Европа.
Ситуацията всъщност отдавна е в задънена улица. Камерън "се изтърва" и избухна едва когато френският президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел обявиха провала на политиката за интеграция на мюсюлманите в съответните страни.
Проблемът с адаптацията на мигрантите мюсюлмани не е от вчера, но видните европейски политици дълго време избягваха да го споменават. Сега обаче стана невъзможно да мълчат, което показва и речта на Камерън. Рязко се засили терористичната заплаха за европейските страни. Сред терористите постоянно бяха откривани родени във Великобритания пакистанци, германски турци, френски араби. С други думи, не ставаше дума за някакви терористи пришълци, а за хора, родени в Европа.