20 Април 2024събота15:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Каменна красота

Разходка из Провадийския край ни среща с внушителни природни феномени, исторически обекти и артефакти

/ брой: 262

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 2133

Български археолози съобщиха, че са открили най-стария праисторически град, който до момента е известен в Европа. Според учените, намиращото се в близост до Провадия древно селище е било важен център в производството на сол. Тази новина със сигурност е събудила любопитството на всички, които обичат да пътешестват и да опознават интересни места из България. Провадийско открай време е привлекателен район за любители-историци и туристи със своите археологически и природни забележителности. И там, както навсякъде из страната ни, е пълно с ценни артефакти, природни феномени и удивителни географски дадености.
Късноантичната и средновековна крепост "Овеч", която е разположена на обширното плато Калето, наричана от византийците Проват, а от османците - Таш хисар, дава възможност отвисоко да се огледа цяла Провадия. Пред панорамния поглед се открива красивият, закътан сред възвишенията град със спретнати къщи и блокове, училища, предприятия, потънал в зеленина. До крепостта може да се стигне по няколко маршрута. Откъм изток минава шосе, което води до един от входовете за обекта, има и паркинг, където може да оставите автомобила си. По стъпала, издълбани в скалите, които на места стават по-стръмни, се изкачвате на платото. От запад пък е оформена приятна сенчеста екопътека, която тръгва от града и завършва с вита метална стълба със 111 стъпала. Крепостта е защитена отвсякъде с отвесни скали, високи до 25 метра. Преди да я посетите, добре е да минете през Историческия музей в Провадия, където ще научите още, че крепостта "Овеч" е уникална с две неща: мостовото съоръжение, което свързва северната порта с отсрещното плато Табиите с дължина 150 м, и кладенец с дълбочина 79 метра. Както и че в крепостта са запазени три средновековни църкви, едната от които е издълбана в скалите и е Митрополитска, три входа, детайли от две кули. Когато възлезете горе на равното, ще видите 13-те щерни за съхранение на дъждовна вода и зърнени храни, основите на сгради от късноантичната и средновековната епоха, улични коловози в скалите и останки от улици - всичко напомня за славното минало на крепостта. А щом отправите взор напред, гледките ще ви опиянят, разходката може да продължи часове и интересът ви към познание ще отстъпи пред чувството за безкрайност, за величие, за историчност.
Ако след това тръгнете на североизток към Варна, много скоро ще се озовете в Девня - древния Марцианопол, основан от император Траян през 106 г. от н.е. В никакъв случай не бива да пропуснете Музея на мозайките. Голямата късноримска сграда е разкрита при проучвания, започнали през 1976 г., и заема площта на цял квартал с дължина и ширина по 37 м. Стените на жилищните стаи са били покрити с цветни мазилки и стенописи, а пет от помещенията и портикът - с многоцветни подови мозайки, изработени в класически техники от малки камъчета - кубчета от мрамор, варовик, печена глина и цветно стъкло, в 16 цвята. Там се намират едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство от това време, открити в България - ще ви разкажат любезните домакини в музея. И ще ви предложат информационни илюстровани материали, както и оригинални сувенири - реплики на местни находки. Сред тях е магнит с изображение на Горгона Медуза от мозайката, покриваща пода на дневната стая, която защитавала стопаните от злото и вкаменявала недоброжелатели със страховитата си външност и смразяващ поглед. Върху пода на спалнята може да видите шестоъгълното пано "Зевс (сатир) и Антиопа", една от малкото и най-хубавата антична мозайка с този сюжет, и единствена с гръцки надпис. "Отвличането на Ганимед" е изобразено в приемната зала - най-голямото помещение от сградата, покрито с мозайка. Засега това е единствената мозайка с този сюжет, открита в България, отбелязва Анастас Ангелов.
Продължавайки по пътя за Варна, от дясната страна на шосето изниква каменна гора - уникалният геоложки феномен Побитите камъни, първата българска местност, официално обявена за природна забележителност. Те са станали част и от историята на родното и световното кино, припомнят запознати, там са снимани сцени от "Осъдени души" и "Оцеола". Можете да разгледате тази, най-добре представена част от нея, ако само минавате пътьом. Но ако разполагате с цял ден и обичате да ходите пеш, пообиколете землищата на селата Слънчево, Баново, Страшимирово, Белослав и Повеляново, където са пръснати много каменни стълбове. Според специалистите разположените на големи и малки групи огромни каменни колони съставляват пояс, ориентиран в посока север-юг, дълъг над 8 км. Каменните стълбове са с различна височина - от 70 сантиметра до 6 метра, а диаметърът им е от 70 см до 2 метра и половина. Най-посещаваната и популярна група е именно тази по пътя от Девня за Варна, наречена Централна или Дикилиташка, често споменавана като Българския Стоунхендж. Камъните са забити в земята на дълбочина до 100 метра, едни са кухи отвътре, други - плътни... Гостоприемните и компетентни екскурзоводи, които ви посрещат, разказват различните хипотези и мнения за произхода им отпреди 50 милиона години, както и за тяхното оформяне, насочват вниманието ви към определени фигури - "Камилата/Кученце", "Царицата", "Камъка на божествената любов", "Трона", "Каменната гора", "Каменните стражи", "Фонтана"... Но когато тръгнете из този лунен пейзаж, сами "откривате" фигури на хора, животни, всякакви митични същества, останки от древен храм и какво ли още не. Казват, че когато застанете в кръга, оформен в центъра на своеобразната каменно-пясъчна пустиня, ви обладава особена енергия, която зарежда тялото, душата и съзнанието ви. И дали от внушение, или наистина това място е богоизбрано, но започвате да се чувствате по-лек, по-ведър, пречистен, вдъхновен.
Ако тази каменна красота ви развълнува, може да се върнете през Провадия и Дългопол към югозападния край на язовир "Цонево". В района на с. Аспарухово ще ви очароват Чудните скали. През образувания тунел под конусовидни кули се промушва тесен асфалтов път за пешеходни разходки. А в цялата им внушителност се виждат от отсрещната страна на язовира, където по мост минава пътят от Дългопол за Айтос, както и жп линията. Запалените риболовци по цял ден се любуват на гледката, докато залагат въдици долу на брега. Там има достатъчно място за палатки, а комуто нощната романтика идва в повече, може да си наеме стая в близкия хотел.


Крепостта "Овеч"


Петел, кълвящ грозд - детайл от мозайката "Сезони" върху пода на женската стая

Чудните скали край язовир "Цонево"
Снимки авторката

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ