02 Май 2024четвъртък21:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Образование

Какво и колко ще се учи в училище

/ брой: 250

автор:Велиана Христова

visibility 2564

- Увеличават учебните часове от т до Х клас
- Засилват българския и математиката в отделенията, намаляват ги в Vттт клас 
- Повече история в Vтт, Vттт и Х клас, но я няма в Хт и Хтт
- Физика, химия, биология се струпват в Х клас 
- По-малко спорт от ттт до Vт клас


Увеличаването на броя часове обаче, както и удължаването на учебната година от т до Vтт клас, съвсем не означава, че ще се разшири съдържанието на изучаваните предмети. Промяната е свързана главно с разместването в структурата на средното образование - освен свиването на прогимназията с една година, се предвижда задължителното съдържание в гимназията да се усвои до Х клас, а след това да започне профилирането. Освен това ще има и ново разпределение на уроците, като 60% на сто от темите са за ново знание, а 40% - за преговор и упражнения. Какво точно съдържание ще остане в различните дисциплини ще стане ясно чак след като МОН разработи новите учебни програми. Засега е ясно само, че новостите ще влязат в сила за т и V клас от есента на 2016 г., а за Vттт клас - от учебната 2017/2018 г. Съществена новост е и това, че до момента задължителната подготовка е еднаква за всички видове училища от т до Хтт клас, а според новия закон тя ще се определя по еднакъв начин само за обучението от т до Vтт клас. А в гимназиалния курс училищата сами ще си подбират задължително избираемите предмети (ЗИП), които се добавят към задължителните, в зависимост най-вече от кадровите си ресурси. Така обучението в различните училища ще бъде различно и неминуемо ще бъде в ущърб на малките училища и малките селища. Наред с това учителите по всеки предмет ще могат сами да решават кога да се учат темите, определени за дадена година.

21 часа повече за български при най-малките

За български език новият рамков учебен план предвижда 7 часа повече в т клас и нови 14 часа в тV. Във втори и трети клас се запазва досегашният брой часове - 224 годишно. В Vтт клас на прогимназията са добавени още 10 часа по български език и литература. В Vттт клас обаче часовете по този предмет се намаляват с 26. Затова пък абитуриентите в Хтт клас ще учат български и литература не 62 учебни часа, както досега, а 93 - с 31 часа повече.
Българският и математиката и досега бяха двата предмета, които се изучават задължително от т до Хтт клас. Часовете по математика за първолаците също се увеличават с 4 до общо 124 за годината. И в тV клас децата ще изучават математика 8 часа повече. Намаляване на часовете по този предмет с 28 часа се предвижда в Vттт клас в общообразователните училища и профилираните гимназии без засилено чуждоезиково обучение. Но и при тях въвеждането на втори чужд език е вероятна причина за намаляването на часовете по основните предмети. Наваксване с математиката ще има в тХ клас, когато часовете по тази дисциплина се увеличават с 36 спрямо сегашната практика. Прословутият нов предмет компютърно моделиране остава само в ттт и тV клас.          

Изхвърлят историята от Хт и Хтт клас

В момента история - основен предмет за общата култура на всеки човек и за идентичността на всеки народ, се изучава у нас до Хт клас вкючително. Новият рамков учебен план обаче не предвижда задължителни часове по история и цивилизация в Хт и Хтт клас. Единствената възможност младите българи да не забравят своето и на света минало е училището да реши и да има възможността да въведе предмета като избираем или факултативен (досегашният СИП). Или пък дадена гимназия да се обяви за профилирана именно по история, което е малко вероятно. По всичко личи, че ако и в момента поколенията на прехода не различават Стамболов от Стамболийски, ако изобщо помнят тези имена, то за следващите поколения и Левски ще остане само име на футболен тим, ако олигарсите не затрият и отбора дотогава. Властващите в България така не проумяват (или целенасочено се преструват), че историята е не просто зубрене на дати, а част от формирането на личността. Това, че в Х клас се струпват за компенсиране накуп 126 часа история (при сегашни 72), съвсем не означава, че от съдържанието, налято в ученическите глави масирано за една година, ще остане нещо след това. Напротив. Досега математиците се бореха да убедят властта, че математиката формира мислене, ред е на историците да защитят аксиомата, че историята го формира повече.
В Хт и Хтт клас изчезва и географията.

Химия, физика, биология - най-много в Х клас

Самоцелно изглежда преместването на най-интензивното обучение по природни науки (химия, физика, биология) от тХ сега в Х клас по новия учебен план. Във всички европейски документи за образованието и науката се подчертава, че това са дисциплините, от които зависи бъдещото технологично развитие на държавите, поради което е наложително да се вземат мерки за насърчаването на младите да се обучават в тези сектори. А у нас и без това природните науки се изучават само 4 години - от Vтт до Х клас (и в това сме уникални в Европа). Има леко увеличение на часовете за тях в Vтт и Vттт клас. Но пък за химията непонятно защо новият план предвижда в Vттт клас часовете да се намалят с 15 спрямо сега. За 4-те години химията се намалява общо с 6 часа. Това е за общообразователните училища и профилираните гимназии без интензивен чужд език. А в езиковите гимназии пък (както и в тези по изкуствата, културата и спорта) обучението по природни науки изобщо се прекъсва в Vттт клас. Затова пък компенсирането с повече часове при тях е в тХ клас. Така езиковите и другите гимназии ще учат различните уроци по химия в различни години.
ДУМА вече писа за драстичното намаляване на задължителните часове по езика в езиковите гимназии, евентуално наваксване е оставено чрез избираеми часове. Не е ясно защо се посяга на най-утвърденото нещо в нашето образование.    
  
Ограничават часовете по физическо

Трудно е да се разбере защо часовете по физическо в ттт, тV, V и Vт клас се намаляват чувствително според новия учебен план, при положение, че напоследък министри и политици се надпреварваха да обещават повече часове за спорт на децата. Вярно е, че от т до Хтт клас се предвижда и допълнително по един час седмично за спортуване, но това не обяснява общото намаляване на физическото с 62 часа (!) за четирите години.      


Децата ни учат най-малко в Европа

На 26 юли 2013 г. ДУМА публикува данните от доклада на образователната служба на ЕС Eurydice "Задължителното учебно време в Европа 2012/2013 г." Единствено в Хърватия учениците от V клас нагоре са по-малко натоварени от българчетата. Във всички останали страни годишният брой на часовете в училище е по-голям от този у нас. Ако нашите първолаци учат 398 астрономически часа (изчислени по 60 минути), германските са в училище 564 часа, гръцките - 578 часа, френските - 864 часа, румънските - 593 часа, а най-заети са първолаците в Люксембург - 1008 учебни часа годишно. Същото е и за класовете нагоре. Във Франция в последните 4 години от IХ до ХII клас училищната заетост е 1036 часа, а нашите абитуриенти имат 744 часа за годината и са предпоследни в Европа (само в Хърватия завършващите учат 683 часа).
Конкретно с четене и писане на роден език първолаците у нас се занимават 119 часа, в Германия 169 часа, в Гърция 236 часа, във Франция 360 часа. На литературата в гимназията у нас се падат 81 часа, в ХII клас спадат на... 47. Такова силно намаляване в обучението по роден език и литература няма в нито една от останалите страни. С математиката е още по-зле. Първолаците ни се занимават със смятане почти двойно по-малко от средното ниво в Европа. Само при нас в последните гимназиални класове математиката заема едва 54 астрономически часа, докато в Европа не пада под 119 часа (Румъния). Във Франция зрелостниците най-много учат математика - 144 часа годишно. Нашите и по новия план ще учат 62 не астрономически, а учебни часа.
 

Първолаците няма да учат до 15 юни


Неочаквано ден след като МОН оповести, че удължава учебната година на първолаците с 3 седмици и те ще учат до 15 юни, проектът за нов учебен план ревизира това намерение. Педагози и родители възразили, затова за т клас годината се удължава само с 1 седмица, до 31 май. А лятната ваканция пък остава най-дългата в Европа. До 15 юни ще учат децата от тт до Vт клас, а до 30 юни - тези от Vтт до Хт клас. Няма промяна за Хтт клас. Никъде няма толкова дълги ваканции и толкова неучебни дни. Средната продължителност на учебната година за задължителното образование в Европа е 185 дни. Най-много учат в Лихтенщайн, където учебната година е 200 дни. Но никъде не се е чуло, както в България, родители и ученици да се жалват, че училището пренатоварва децата и че те трябва да бъдат "разтоварени".

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ