02 Май 2024четвъртък19:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Какво (не)знаем за тракийските вярвания

В приемствеността между поколенията се крият дълбоките корени и високата стойност на целия фонд от традиционно културно наследство, което древността чрез съвремието се стреми да завещае на бъдещето, смята Димитър Попов

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 948

Видният български траколог Димитър Попов изследва проблематиката на тракийските религиозни вярвания в своя труд "Тракийска религия" (ИК "Изток-Запад"). Ученият показва разликата между тракийския и гръцкия орфизъм и едновременно с това проучва идеологическата основа на духовния живот в Древна Тракия от края на ІІ хил. пр. Хр. до VІ в. пр. Хр. и след това.
Вярата в Слънцето-бог е широко разпространена в районите на Източното Средиземноморие и в Египет през древността. Вследствие именно на това широко разпространение и на културните взаимодействия в тези региони се появява и тракийският орфизъм, разгледан обстойно от авторитетния траколог проф. Димитър Попов в монографията "Тракийска религия".
Тракийският орфизъм, твърди Попов, е "устна, аристократична доктрина, която дава идейни корени и на гръцкия орфизъм, и следователно е по-ранна от литературно обработеното елинско мислене и принципно се различава и съвсем не съвпада с него". Ученият дефинира дълбоката разлика между гръцкия и тракийския орфизъм, като едновременно проучва идеологическата основа на духовния живот в Древна Тракия от края на ІІ хил. пр. Хр. до VІ в. пр. Хр. и след това.
"Тракийска религия" е опит да се обобщят наблюденията на автора върху проблематиката на тракийските религиозни вярвания. В изследването са разгледани същността на доктрината на безсмъртието при траките и на механизма на  функционирането й, на вездесъщите фигури на Великата богиня-майка и на нейния син - Слънце (и съпруг едновременно): Върховния бог, на царя-жрец (царя-бог) - най-истинната рожба на техния свещен брак. Авторът обръща внимание също и на жреците, и на жреческите колегии.
Това подобрено и допълнено издание на "Тракийска религия" би представлявало интерес не само за тесни специалисти в областта, но и за всеки, който е увлечен от древността, подчертават издателите.
Димитър Попов е професор и доктор на историческите науки към Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", където води лекционни курсове в областта на античната история и култура и на тракологията. Тесните му изследвания се отнасят до културните взаимодействия в Средиземноморския свят и до религиите на индоевропейците, в частност на траките. Сред трудовете му са монографиите "Древни общества и култури", "Траки: Исторически и културен обзор", "Приказна Древна Тракия", "Гръцките интелектуалци и тракийският свят" и др.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ