Каква държава!
/ брой: 240
Мая ЙОВАНОВСКА
Инфлацията за октомври отбеляза рекорд от близо 19 на сто. Но това средно аритметично е нищо в сравнение със случващото се с цените в малката потребителска кошница, където са основните храни и услуги. Има продукти със 100% скок. Като тръгна повишението, и тези, дето имаха, и тези, дето нямат и грам основание, напомпаха цените. Използваха конюнктурата, за да не останат по-назад. И понеже след прехода всичко се диктува от пазара, 30 и кусур години търговците не пропускат сгоден случай да ни одерат по десет кожи от гърба.
Близо месец след като стана известно, че по разпореждане на Комисията за финансов надзор се вдигат вноските в два фонда, което ще натовари от догодина с "огромната" сума от 3 лв. цената на задължителната полица "Гражданска отговорност", наглостта на търговците започна да лети в небесата. Брокери вече прогнозират, сиреч опипват пазара, че поне с около 50 лв. ще поскъпне застраховката.
Покрай черния петък лъсна наглостта и на други търговски субекти, явно взели "светъл" пример от банките. Които само такса за цапане на пода не са въвели и които на гърба на кризата и всеобщото обедняване отчитат все по-големи и по-големи печалби. Та много от електронните търговци са започнали да изискват и да прибират такса от 2 лева, ако поръчаната стока е с наложен платеж. Така освен за стоката и доставката ще трябва да се бръкнете и за допълнителна такса.
У нас спекула е мръсна дума. Законът за спекулата бе елиминиран отдавна, по времето на Иван Костов. Понятието спекула е особено нехаресвано от т.нар. десни икономисти, политици и тем подобни разбирачи. И ако някой си позволи да говори на тази тема, бива линчуван и назидаван. Щото конкуренцията регулирала всичко. За спазването на която уж следи Комисията за защита на конкуренцията. Но въпреки очеизвадните договорки на търговците в наша вреда, тя все не успява да установи картели.
На практика у нас едни имат повече права от други. Цени спокойно могат да се вдигат с пъти и това било свобода на пазара. Но вдигането на заплатите се оказва вредно за фиска, за конкуренцията, за инфлацията, за икономиката, за вселената... Служебният финансов министър Росица Велкова изкара от ръкава си всевъзможни аргументи срещу повишаването на минималната заплата на 850 лв. Било изключително висок ръст. Какви аргументи, какъв министър, какво правителство, каква държава...
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.