22 Юли 2025вторник03:18 ч.

Как ще ги стигнем французите?

/ брой: 151

автор:Георги Христов

visibility 2302

Когато през пролетта Еманюел Макрон беше избран за президент на Франция, западните, а и доста от нашите медии веднага го провъзгласиха едва ли не за "спасител на европейския проект". Два месеца по-късно "спасителят" направи първия си решителен ход - реформа на трудовото законодателство. Реформата се изразява в (поредните) облекчения за бизнеса под предлог за "гъвкавост" - една от ключовите промени ще позволи на компаниите да съкращават служители много по-лесно и ще сложи таван на обезщетенията, които са длъжни да им изплатят. По този начин г-н Макрон смятал да се бори с безработицата. Ако не намирате причинно-следствена връзка тук, проблемът не е във вашия телевизор...
Вероятно не трябва да се изненадваме, че като бивш инвестиционен банкер Макрон изглежда държи повече на интересите на бизнеса, отколкото на тези на работниците. Работниците обаче нямат нужда от гъвкавост, имат нужда от сигурност. Ние в България отдавна слушаме работодателски мрънкания колко им е тежко. Напоследък дори избуяха до истерични нива - както се казва, тоя филм сме го гледали. И финалът го изпитваме на гърба си. Но може би въпросът, който трябва да си зададем, е - коя Европа ще спасява Еманюел Макрон с такива действия? Дерегулираната Европа на Юнкер, Европа на бюджетните съкращения на Меркел и ЕНП, с две думи - Европа на едрия капитал или социалната Европа, която беше пример за останалия свят с адекватните си регулации и социални и трудови защити? Изглежда, че няма да е втората. Но именно тя ни спасява от връщането към ужасната реалност от романите на Чарлз Дикенс, за което тайно и не толкова тайно бленуват не само нашите, но и всички други работодатели. Откакто започна преходът в България, ние все се опитваме да настигнем я американците, я европейците. Покойният Тодор Колев дори имаше такова шоу. Както е тръгнал френският президент обаче, може да се окаже, че не ние тях, а французите ще ни настигнат нас.

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 1948

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 2012

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 2035

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 2000

/ брой: 132

Диагноза

visibility 1920

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1953

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1877

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ