18 Юни 2024вторник16:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как се финансират иракските джихадисти?

/ брой: 141

visibility 50

DW


Предполага се, че ислямистката групировка ИДИЛ разполага с около 2 млрд. долара за своята "свещена война". Така тя може да си позволи да поддържа години наред платена армия от бойци.
Откъде идват парите й? При превземането на северния иракски град Мосул бойците на ИДИЛ задигнали от тамошната Централна банка близо 500 млрд. иракски динара (над 420 млн. долара).
Шиитското правителство на Ирак обвинява Саудитска Арабия, че оказва финансова и морална поддръжка на бойците от ИДИЛ. Изказване в този смисъл направи премиерът Малики миналия вторник. САЩ, които са съюзници на Саудитска Арабия, отхвърлят обвиненията на иракския премиер, наричайки ги "неточни" и "обидни".
"Няма нито едно налично доказателство за това, че правителството на някоя държава е участвало в създаването или финансирането на ИДИЛ", казва политологът от мозъчния тръст "Брукингс" в Катар Чарлс Листър. Затова пък Гюнтер Майер, ръководител на Центъра за изследване на арабския свят към университета в Майнц, не се съмнява откъде идват парите: "Основният източник на финансиране досега беше от държавите в Персийския залив и най-вече от Саудитска Арабия, но и от Катар, Кувейт и ОАЕ", твърди Майер. Според него подкрепата на тези сунитски държави за ИДИЛ се обяснява с желанието им да бъде свален режимът на Башар Асад в Сирия.
Междувременно обаче правителството на Саудитска Арабия вече било осъзнало опасностите, произтичащи от ИДИЛ. "Саудитците вече представляват най-многочисления контингент сред чуждестранните бойци на ИДИЛ. Когато тези бойци се завърнат в родината си, съществува опасност те да се обърнат и срещу саудитския режим", пояснява Майер. Според него има основания да се смята, че финансовата подкрепа от Саудитска Арабия е вече не толкова от страна на саудитското правителство, колкото от джоба на богати саудитци.
Като втори по важност източник на финансиране за ИДИЛ Майер назовава петролните находища в Северна Сирия. "ИДИЛ веднага разбра колко е важно да овладее тези находища. С камиони те пренасят нефта през границата с Турция, и това е за тях важен източник на средства", казва той.
Според Чарлс Листър ИДИЛ е до голяма степен в състояние сам да си набавя средствата, от които се нуждае. "Джихадистите от ИДИЛ положиха големи усилия да създадат мрежа от свои разклонения в обществото, чрез която да си подсигурят траен приток на финансови средства", казва той и дава за пример систематичните акции за рекет на пари в междувременно завладяния град Мосул. "Засегнати са дребни търговци, но също и големи фирми, например строителни предприятия. Има дори слухове, че се изнудват и местни представители на управляващите кръгове", казва Листър. Според него има признаци за това, че в областите под контрола на ИДИЛ терористите дори събират данъци от населението - например в Рака, в Североизточна Сирия.
Най-значимият финансов удар на ИДИЛ досега несъмнено е разграбването на Централната банка в Мосул. Според експерта Майер, разграбени са били и други банки в града и останалите райони под контрола на джихадистите, а това са много пари. С тях ИДИЛ би могъл да заплаща на 60 000 бойци по 600 долара месечно в продължение на цяла година. Предполага се, че ИДИЛ в момента разполага с около 10 000 бойци. "Предполага се, че ИДИЛ заплаща поне на чуждестранните бойци в редиците си, не е изключено обаче да има заплащане за всички", предполага Чарлс Листър. Джихадистите вероятно закупуват и оръжия, макар че те разполагат и със заграбени американски оръжия и транспортни средства. "С огромното количество пари, с които ИДИЛ разполага в момента, не представлява никаква трудност да си набавят и нови модерни оръжия на международния пазар", казва още Гюнтер Майер.

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 352

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 380

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 351

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ