22 Ноември 2024петък22:51 ч.

93-годишният Джордж Сорос се опитва да построи света според собствените възгледи

На фокус

Как "Отворено общество" ни затваря очите

Години наред различни НПО-та прокарват чужди интереси, където могат

/ брой: 160

автор:Таня Глухчева

visibility 4581

Таня Глухчева


Много хора определят Джордж Сорос като едно от лицата на демокрацията. Вече няколко десетилетия той и неговото "Отворено общество" финансират различни неправителствени организации по цял свят, като обявената цел е да живеем в по-справедливи времена. Парадоксалното е, че именно Сорос е този, който определя "справедливостта" и "демокрацията" и всичко, което е в разрез с идеите му - трябва да бъде наказано.

Благодарение на парите си, той успя да се настани в университети, където наши видни професори днес са готови да го защитават с голи гърди. И как иначе? Нали именно благодарение на средствата му, те се издържат. 

"Не искам да чувам нищо лошо за Сорос, та той е такъв филантроп!", съвсем открито го защитава учен, който не се занимава с друго освен да пише определен брой постове във Фейсбук и да следи колко хора му ги харесват и споделят и колко от тях са студенти, та да знае как да ги оценява на изпитите.

В Унгария Виктор Орбан вече затвори университета на Сорос и не иска и да чуе за него. 26-годишният унгарски журналист Мартон Брем-Наги коментира пред ДУМА: "Идеите му са добри, но не са прокарани по най-добрия начин. Въпреки това той заслужава възхищение за империята, която е построил".

Дали обаче не става въпрос за... "Империя на злото?"

За немалко хора вероятно това е най-хубавото нещо, което е можело да им се случи. Подпомогнати са и продължават да бъдат подпомагани ромските общности, където представителите днес се чувстват безнаказани за деянията си, а ако някой реши да ги съди, веднага се чувстват "дискриминирани", "правата са им нарушени" и т.н.

През юни 2023 г. милиардерът остави империята си в ръцете на сина си Алекс

Към това се добавят и бежанците, които непрекъснато влизат нелегално в Европа. Втълпява се на хората, че те са страдащи и бягащи от мизерия и глад, а същевременно се оказва, че плащат хиляди евро на каналджиите, за да ги закарат в Европа. Тук изниква въпросът: "Ако имате толкова пари, от каква бедност бягате?"

Не на последно място по важност е пренаписването на историята. Подменянето на историята - нашата и световната. Начална учителка от столично училище, пожелала анонимност, разказва как за учители по история се назначават предимно такива, които ще преподават миналото според съвременните разбирания. Така например вече децата не говорят за "прабългарите", а за "древните българи", а атомните бомби в Япония се споменават само, за да се разбере колко цивилни американски граждани са загинали по време на бомбандировките. 

Кой всъщност е Джордж Сорос и какво знаем за него?

Много млади унгарци подкрепят идеите на "Отворено общество"

93-годишният унгарски евреин бяга със семейството си във Великобритания след установяването на социализма в родината му. След като завършва висшето си образование на Острова, отива в САЩ, където успява да натрупа състояние. През 1984 г. създава благотворителната си фондация "Отворено общество" и започва да финансира бедни държави. От 1989 г. една от целевите му групи става Източна Европа.

Въпреки че първоначално е приет добре в родината си, създава университет и дава стипендии на много бъдещи политици, сред които и сегашния премиер Виктор Орбан, днес той е обявен за "персона нон-грата". Не само учебното му заведение е закрито, но и в своя реч през 2018 г. лидерът заявява по адрес на Сорос: "Той няма родина, но се държи сякаш притежава целия свят!"

Разликата между Жан Виденов и Петър Стоянов

Още при настъпването на демократичните промени в България, Джордж Сорос пристига и "оглежда терена". По време на управлението си Жан Виденов се превръща не само в единствения ни премиер от 1990 г. до днес, отказал да се срещне със Сорос, но и единственият лидер в световен мащаб. Дори от трибуната на Народното събрание той заявява по време на разглеждане на бюджета: "На Сорос няма да му се дават никакви пари от бюджета и фондациите му ще работят съгласно законите на страната!"... Отмъщението на "филантропа" е сурово - глад, мизерия и "майдън" да бъде свален от власт.

За да се "спаси" от подобна участ, през 1997 г. президентът Петър Стоянов награждава Сорос с най-високото държавно отличие - орден "Стара планина", "за заслуги към България". За сравнение - през същата година със същото отличие са наградени наистина заслужили българи като Коста Цонев, Невена Коканова, Вера Мутафчиева и др. С него се срещат лично и тогавашният министър-председател Иван Костов и много икономисти. 

Виждаме на какво положение е страната ни днес

Докато "Отворено общество" щедро пълни джобовете и гушите на едни и им затваря очите по този начин, обикновените хора не са по-щастливи. Не живеят по-добре.

Миналата седмица излезе новината, че "Отворено общество" ще намали значително средствата за страните от ЕС и ще ги насочи към Западните Балкани и други части на света. Дали Сорос-баща, който през юни тази година остави империята си в ръцете на сина си Алекс, не смята, че е разбъркал достатъчно Евросъюза, обърквайки съзнанието на хората с джендър идеологии, квоти за бежанци, заличаване на национални интереси и т.н.? Или пък си е дал сметка за засилващото се влияние на Китай и Русия в Африка и Латинска Америка и затова насочва парите си натам? Дали синът му ще се окаже по-различен или ще покаже, че крушата не пада по-далече от дървото? Предстои да видим.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 385

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 333

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 363

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ