Здраве
Как и кога е разумно да се откажем от лекарствата?
/ брой: 182
Все още за съжаление почти няма изследвания за това как навреме да се отменят ненужните лекарства, например при пациентите на преклонна възраст.
В Чикагския университет четирима лекари са се опитвали да създадат ръководство, което да помага на лекарите да отменят лекарствата или да се въздържат от тяхното предписване с оглед на очакваната продължителност на живот, целите на лечението или времето, необходимо за настъпване на желания ефект.
Особено при лечението на възрастен пациент един от най-важните фактори, който трябва да се отчете, е прогнозата. Например на 65-годишен пациент лекарят назначава подходящо лечение. Със стареенето на пациента ситуацията се променя и може да настъпи момент, когато лекарят трябва да преразгледа лечението. И лекарят, и пациентът трябва да прекрачат това, което авторите наричат "клинична инертност".
Назначавайки или отменяйки лекарствено средство на възрастен пациент, лекарят трябва да изчисли очакваната продължителност на живот (използвайки специални таблици и отчитайки здравословното състояние). Трябва да се прецени и времето, необходимо за настъпването на ефекта от лечението. Например обезболяващите средства действат незабавно, а ефектът от статините може да настъпи след няколко години.
Лекарят, съвместно с пациента и неговото семейство, трябва да определи към какво е насочена медицинската помощ: към профилактика, лечение или просто облекчаване на състоянието в даден момент. Трябва да се определят и целите на назначаването на лекарственото средство и да се разбере дали те съвпадат с целите на медицинската помощ.
Според статистиката лекарите назначават лекарства при 65% от визитите си.
Най-важното, разбира се, е да се запомни, че само лекарят трябва да вземе евентуалното решение за спиране на един или друг медикамент, тъй като само той е в състояние правилно да прецени рисковете и ползите в единия и в другия вариант.