22 Декември 2024неделя05:58 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Как хижи стават хотели и резиденции

Чрез законови врътки над 300 обекта са откраднати за последните 33 години, твърдят от БТС

/ брой: 83

автор:Мая Йовановска

visibility 2885

Покрай един скандал - този с хижа "Христо Смирненски", през миналата седмица от ръководството на Българския туристически съюз (БТС) беше изнесена скандална информация. 

"Ако една хижа няма договор с БТС, минава определен срок и след този срок, хората които я стопанисват, си изваждат нотариален акт, от там вече отиват на продажби, хижите се превръщат в хотели, частни домове. Такива примери имаме много. В БТС по тази схема и по още една подобна - с прекомерни инвестиции, над 60 обекта са откраднати за последните 20 години, а общо над 300 - за последните 33 г." Това разказа Васил Николов, който отговаря за стопанската дейност в туристичесия съюз. 

"Много апетити е имало през годините към БТС, това е довело до едно сериозно разграбване на неговите имоти по всякакви схеми. Това е и причината, поради която заварих БТС с много вътрешни борби, с които трябваше да се справя", заяви на пресконференция председателят на БТС Венцислав Венев.

По думите на Николов се оказва, че в момента БТС подновява договорите за ползване на много обекти, но хижари не искали да ги подписват, защото в новите документи има изрично изискване туристът да може да си извади храна от раницата, да се нахрани в столовата и после да си почисти. Това обаче не устройвало някои хижари. 

"Когато се взима хижа, до която има автомобилен достъп, на нея се гледа като на хотел, като на ресторант, а не като на хижа. В годините назад ние сме нехаели, не знаем какво се случва с нашите обекти и те са приватизирани, което за мен е кражба. Защото, когато се скатаваш и викаш, ама там имам договор с някакво туристическо дружество, накрая то го скрива и хоп: "ама ние го стопанисваме, дай тука констативния нотариален акт, аз съм собственика, придобил го по давност". 

През годините много от тези неща са се случили с помощ на хора вътре от туристическия съюз. 

"Много хора от съюза са придобили така хижи и продължават да са в туристическия съюз", признава Николов, който е част от ръководство на БТС.

Според него вече е решено съюзът да се противопостави на това разграбване. 

"Когато един обект бъде откраднат и се превърне в частна резиденция или пък като хотел-ресторант, това не ни устройва", заяви той.

На въпрос как биха издържали финансово хижарите, ако им се спре или ограничи търговската дейност, Венев каза, че ще се действа според всеки конкретен случай. 

"Ние познаваме доста добре обектите и сме диалогични хора и знаем къде има възможност да се приложи това и къде няма. Въпрос на договорка е това и ние сме наясно", обеща той и даде пример с хижа "Грънчар". Тя е на 2600 м височина в Рила и през зимата има малко посещения. 

"Затова договорът трябваше да е от януари, но ние го отложихме за юни", посочи Венев.


Казусът с х."Христо Смирненски"

Хижа Хр. Смирнески

Членове на Управителния съвет на БТС поискаха оставката на председателя на организацията. В декларация те заявиха, че оттеглят подкрепата и доверието си от Венцислав Венев заради скандал със стопанисването на хижа "Христо Смирненски", която се намира между Юндола и язовир "Белмекен".  Причината - на 19 април представители на БТС са отстранили наемателите на хижата. Според председателя на съюза Венев обаче наем през последните месеци не е плащан. 

"Ние нямаме договор с тази хижа от много дълго време и направихме опит да сключим такъв през октомври, който договор не успя да влезе в сила по вина на наследниците на починалия вече хижар", обясни Венев.

С публикация във фейсбук досегашните стопани пък твърдят, че са незаконно изхвърлени, ключалките са сменени, а табелата, на която пише: Туристическо дружество "Юндола", е свалена. 

Миглена Пенева от семейството на починалия хижар Георги Банев, с когото е имало договор за стопанисване, заяви публично: 

"Не ни допускат вече да влизаме. Казват, че тук това вече всичко е собственост на БТС и ние работа вътре повече нямаме, въпреки че реално нашите вещи, нашата стока, всичко, което притежаваме, е вътре -  говорим за оборудване, за обзавеждане, за ски гардероб, за дърва за огрев, лични багажи, техника".

Според Васил Николов от ръководството на БТС за хижата е била приложена следната схема: "Защото им трябват още 2 години, за да си извадят констативен нотариален акт, че са я придобили по давност и всичко: пито - платено. Това е цялата драма".

В декларацията на УС пък се твърди, че предприетите действия за хижа "Христо Смирненски" не са съгласувани и не са одобрени от Управителния съвет.

Според председателя на туристическия съюз обаче управителният съвет е подведен. Междувременно заради скандала за 28 април беше насрочено заседание на УС на БТС, на което се очакваше да бъде поискана оставката на Венев. 

"Аз магарето в калта няма да си оставя, съдбата на "Христо Смирненски" ще бъде - национална база за спортове и туризъм на открито", беше категоричен Венев. 

И така по-късно беше съобщено, че на заседанието си в петък УС на БТС е решил да остави Венцислав Венев на председателския пост. Освен това се оказва, че има решение за прекратяване на договора с х. "Христо Смирненски", взето на 09.02.2023 г. Така в момента хижата не функционира, докато не се направи конкурс за настаняването на коректен стопанин на обекта.


Най-старата хижа в България е на 100 години

Хижа "Скакавица"

На 2 август м.г. се навършиха 100 години от откриването на основоположника в българското туристическо хижарство - "Скакавица" (1876 м надморска височина). Хижата се намира се в Северозападна Рила в Скакавишката долина в подножието на източния склон на връх Кабул.

На 10 юли 1921 г. е поставен първият камък по доброволческа инициатива и благодарение на труда на членовете на туристическото дружество в град Дупница. Историята гласи, че местните работили неуморно на три смени за построяването й с бригада над 100 души. Така година по-късно на 2 август 1922 г. "Скакавица" е вече в експлоатация и започва да приютява посетители след тържествено откриване.

Построена от даренията и доброволческия труд на планинарите от региона, "Скакавица" е еманация на колективния човешки дух и доброто му дело. Освен дупнишките дейци в каузата по строежа се включват 11 войници, 6 конски каруци и 8 мулета. Изграждането на хижата струвало около 230 000 лв., повече от половината от които били събрани чрез благотворителни театрални и музикални представления и предметна лотария.

За нещастие през 1951 г. дървената постройка е унищожена от стихиен пожар, за да бъде възстановена между 1958-1960 г. с помощта на БТС - София в познатия си днес масивен вид. "Скакавица" е достъпна само пешеходно.

 Хижата е предпочитана от любителите на високи и пълноводни водопади. Действително в България това е мястото с най-много водопади в непосредствена близост. По пътя ще откриете множество възхитителни малки водопади край реката, а недалеч се намират и внушителните Рилска Скакавица и Мала Рилска Скакавица.


Да си хижар вече е професия 

Благодарение усилията на БТС в Министерството на труда и социалната политика (МТСП) през миналата година добавиха към Националната класификация на професиите и длъжностите професията "Хижар". Дотогава хижарите бяха назначавани като салонни управители, бармани, камериери/камериерки и други длъжности, които не отговаряха на спецификата на положения труд. 


Страницата подготви Мая Йовановска

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ