19 Май 2024неделя15:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Общество

Как да олекотим енергийното бреме?

Можем да излезем от мораториума като намалим ДДС

/ брой: 13

автор:Дума

visibility 161

Румен ГЪЛЪБИНОВ,

икономист и финансист


Как в България може да се намали енергийното бреме за бизнеса и домакинствата? Възможно е да се направят данъчни облекчения, като например временно се намали ДДС. Как може да стане това?Допуска се при запитване към Комитета по ДДС на Европейския съюз, към който държавите отправят исканията си да им се направи изключение по ставките. И по общия регламент за ДДС имаме право на намалена обща ставка до 15%. А също и на диференцирани ставки до 5%. Например за електроенергията, природния газ, парното и топлата вода. Смятам, че можем да получим одобрение за намаление на ДДС. Вече има такива запитвания - например от Испания. Има доста държави в ЕС, в които и преди КОВИД-кризата ДДС на електроенергията и газа е бил нисък. Примерно между 5 и 10%.

Характерът на запитването до Комитета по ДДС е по-скоро уведомителен, отколкото разрешителен. Това лесно може да се установи. На сайта на Европейската комисия се вижда документооборота с водените кореспонденции с различните държави по този въпрос. Например Испания, която има такова запитване, и досега е имала нисък ДДС за енергията.

Ние можем

да поискаме между 5 и 10%

което е най-разпространеният вариант. Но това трябва да се прецени, да си направим сметката къде са ни възможностите на бюджета като приходи. Или според ситуацията с поскъпването на енергоизточниците на нашия пазар. Не мисля, че запитването и потвърждението към Комитета по ДДС ще отнеме много време. В рамките на месец това искане може да се отправи и да се получи отговор. Но първо трябва да се направи преценка за кои ставки можем да поискаме намаление. 

В момента мораториумът ограничава увеличението на цените за битовите абонати на ток и на топлоенергия, но в него не попаднаха битовите абонати на газ. Като начало можем да поискаме намаление на ДДС за тока и парното.

Сега голямата дискусия е кога да изтече мораториумът - дали ще се чака последния срок в края на март или по-рано. А другата дискусия е, като изтече мораториумът, какви ще са цените за битовите потребители.

Намаляването на ДДС би могло да е един от вариантите за излизане от мораториума. Това може да е съчетано и с други компенсационни мерки. Не трябва да се изключва като възможност, другите държави го използват.

Намаленият ДДС би могъл

да се приложи временно

в рамките на шест месеца. Въпросът е  ще се изчака ли да изтече мораториумът до края на март, за да се взема такова решение. Другият вариант е бърза организация и в рамките на месец да може да се приеме решение и да се гласува от Народното събрание. За да влезе по-бързо в действие. Според мен не трябва да се изчаква края на мораториума. Колкото повече се отлага това решение, толкова по-голям риск се поема. 

По отношение на инфлацията се пресичат два вида прогнози - тези за котировките на международните пазари на петрол, природен газ, на други енергоносители и тези на енергийната борса. Логично е след края на зимния сезон да се успокоят цените. И към средата на годината да има

стабилни нива на цените

които да не растат повече и да не натоварват инфлацията.

В същото време инфлацията е инерционен процес. Дори и в средата на тази година котировките да спрат да вървят нагоре, даже дори и леко да спаднат, натрупаната производствена инфлация, която е над 30%, ще продължи да се разнася в потребителските цени и ще стане потребителска инфлация. И двете прогнози са логични. Едната, че може да се успокоят цените на международните пазари, но и другата - че ще трябва време този инерционен процес да спре. Ще му трябват едно или две тримесечия. Може би чак в края на годината тази инфлация с потребителските цени ще се успокои.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ