По около 150 комина се подпалват всеки отоплителен сезон в Благоевградска област, а щетите в повечето случаи са значителни, информира БНТ. Инциденти през празничните дни стават и заради неправилно боравене с електрически уреди и коледната украса, отбелязват огнеборци.
Как да избегнем пожарите в дома си и коя е най-правилната реакция?
Тази зима семейство Илиеви са избрали да се отопляват на ток и газ. Разказват че уредите пускат рядко и никога не ги оставят без наблюдение. Ако се стигне до инцидент, свързан с електрически уреди, възрастното семейство споделя, че първо прибягват до спиране на електрозахранването.
Въпреки че все повече домакинства се отопляват с електроуреди или газ, наблюденията на огнеборците са, че най-честата причина за битови пожари си остават непочистените комини.
"Над 150 комина само в нашата област се запалват всяка година. Често причината за това е непочистването им или пък обратното - хората ги почистват чрез принудителното им възпламеняване с леснозапалими материали. При едно такова запалване саждите при горенето им развиват над 1000 градуса температура, а топлината е абсолютно достатъчна огъня да се прехвърли върху покрива", казва главен инспектор Георги Сарафов, началник сектор „Превантивна и контролна дейност“ в РДПБЗН–Благоевград.
Опасността от пожар, причинен от коледни светлини, също е голяма, казват още огнеборците. За това и съветват:
"Да не оставяме включени коледните лампички. Когато ги купуваме, да са от лицензирани магазини, със съответните документи и маркировка, която показва, че е в съответствие с европейските стандарти. Кабелът от първата лампичка до щепсела да е поне метър, метър и половина, по възможност с по-голямо сечение, не толкова тънък, че да може да се прекъсне".
Димът е най-опасният фактор на пожара, а само няколко вдишвания са достатъчни, за да причинят дезориентация. Затова и съветът на специалистите е при пожар да напуснем помещението незабавно и да потърсим помощ.