20 Януари 2025понеделник13:36 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Как Брюксел ни къса нервите

Изглежда няма край на екоразпоредбите и забраните

/ брой: 16

visibility 193

След енергоспестяващите крушки идва ред на водоспестяващите душове! Брюксел отново е запретнал ръкави за екоразпоредби и забрани. Но не прекалява ли вече?
Брюксел страда от мания за разпоредби, твърди "Дойче веле". Превъзпитателните му пози вече са дошли до гуша на гражданите. Вярно, че единният вътрешен пазар изисква единни норми за много стоки и услуги. Та нали само така ЕС може да бъде световна пазарна сила, да е глобален играч в Първата лига. Лошото е обаче, че еврокомисарите упорито продължават да разширяват компетенциите си. И все по-често се месят в неща, които не са непременно тяхна работа. Предписват женска квота за ръководни постове на фирми, мъчат с всевъзможни наредби пушачите в името на народното здраве.

Сменяйте душовете!

Особено им се харесва ролята на възпитатели на Европа по отношение на опазването на околната среда. Феновете на старите електрически крушки добре знаят за какво става дума. Брюксел здравата се погрижи тези крушки да изчезнат от всички магазини в целия Евросъюз и да бъдат заменени с енергоспестяващи. Дори убедените екозащитници смятат това за прекалено.
В същия превъзпитателен маниер пък сега Еврокомисията иска да предпише на европейците с какви душове да се къпят. Наложи ли се волята на брюкселските технократи, досегашните кранове и душове ще изчезнат и вместо тях ще се използват вече само водоспестяващи такива. Не във всички европейски страни обаче водните ресурси са в недостиг. А и каква полза от водоспестяващи душове ще имат например италианците по време на летните жеги и помага ли им това, че в студена Финландия ще се пести вода с въпросните душове?!

Спестете си въпросите!

Такива въпроси изобщо не бива да се задават на брюкселските чиновници. Подобно на раково образувание ЕК развива опасна собствена динамика. Не беше ли заложено обаче в европейските договори, че Брюксел трябва да се меси само в неща, с които националните държави сами не могат да се справят?

Германец дебюрократизира Европа

Най-известният щатен дебюрократизатор в Европа е германецът Едмунд Щойбер. Бившият министър-председател на Бавария ръководи работна група, която е пряко подчинена на председателя на Еврокомисията Барозу. От 2008 година насам Щойбер е успял да премахне няколкостотин европейски предписания. Икономиите могат да се изразят и в цифри: става дума за повече от 40 милиарда евро.
Според Едмунд Щойбер вече и в Брюксел се забелязва промяна в мисленето, но най-голямата трудност е свързана с това, че националните държави често се опитват да защитават свои специфични интереси с помощта на нови закони и разпоредби. Така например Испания настоява за нов общоевропейски закон за защита на почвите. Но и Брюксел на свой ред увеличава планината от разпоредби, които не винаги са смислени. Може би най-известният пример в това отношение е отменената вече разпоредба за изискуемата дължина и кривина на краставиците, произвеждани в Общността.

"Дискриминацията" все пак остава

Да сте чували за разпоредба 1677/88/EWG? В нея е посочено, че в рамките на ЕС краставиците от първа класа трябва да са "добре оформени и на практика прави". Казано по-точно: според тази разпоредба максималното изкривяване, което може да си позволи една краставица от този тип, може да бъде най-много десет милиметра на десет сантиметра дължина. Не по-малко строги са изискванията спрямо праза от висока класа. "Най-малкото една трета от цялата му дължина, или половината от твърдата му част, трябва да са с бял или зеленикав цвят."
Подобни разпоредби, отнасящи се до най-важните зеленчуци в Европа, действаха цели двайсет години!
Едва преди по-малко от четири години Брюксел отмени често осмиваната си разпоредба за формата на някои зеленчуци и плодове. Най-после бяха премахнати ограниченията за кривите краставици, не обаче за някои други видове зеленчуци като доматите например.
Причината са търговците. Те твърдяха, че правите краставици се опаковат по-лесно в кашони, а важащите за всички производители норми улесняват сравняването на продукцията им. Ето защо държави като Франция и Испания, за които селското стопанство е от голямо значение, бяха срещу премахването на европейската разпоредба за кривата краставица.
В резултат на това нормите, определящи формата, останаха за някои плодове и зеленчуци като ябълките и доматите, например, което пък засяга българските производители. В крайна сметка обаче отделните държави в ЕС трябва сами да определят дали да допускат до пазара си нестандартни като форма ябълки или мандарини. Условието е те все пак да са разделени от избраните им в конкурс по красота събратя и да носят табелка "продукти, предназначени за преработка".
С други думи: европейската бюрокрация няма да остане без работа.

Безсмислени ограничения

Не само Европа е на този хал обаче. В целия свят съществуват безброй нелепи закони, които хората са длъжни да спазват.
В Швейцария, например, хората нямат права да пускат водата в собствената си тоалетна след 22 часа, в Тайланд се забранява да тъпчеш книжни банкноти, а в Англия не дават да си хапваме кифлички със стафиди. Интересното е, че тези безсмислени ограничения са законово обосновани, съобщава руското издание "Новие известия".
В Сингапур много се внимава за реда и чистотата. Там законите се спазват безусловно, били те и смехотворни. Глобите за замърсяване в града-държава са огромни и никой дори не си помисля да цапа. 600 долара струва лукса да хвърлиш боклук на обществено място. А в продължение на 12 години там не се продават дъвки, за да се избегне лепенето и хвърлянето им на всевъзможни места. Последното правило е пооблекчено напоследък, като лакомството се продава само и единствено по аптеките.
Във Великобритания се смята за държавна измама да залепиш пощенска марка с изображение на монарх с краката нагоре. В град Йорк все още важи правилото, че можеш да убиеш шотландец, ако той е въоръжен с лък и стрели. Но може би черешката на абсурдите е строгата забрана да се умира в парламента. Между другото досега в законодателния орган на Обединеното кралство още няма такъв прецедент. Нямат право да умират и жителите на бразилското градче Биритба, кметът там е забранил умирането с декрет, така че ако планирате да си вземате заслужената дълга почивка след живота Ц запомнете забранените места!
За финал - един закон от модната италианска столица Милано. Там сте длъжни да се усмихвате навсякъде, освен в болница и на погребение.

Битката с лошите правила

Нелепите закони обаче не само ни късат нервите, те водят и до тежки финансови щети. Експертите са изчислили, че компаниите в ЕС могат да спестят 40 млрд. евро годишно, ако Брюксел намали бюрократичните процедури чрез ефективно прилагане на общото право на съюза. Днес Европейската комисия действа с пълни усилия да бъде намален бюрократичният товар върху бизнеса. И вече спестиха не малко пари. Този процес обаче никога не завършва. И става дума не само за лоши правила, които трябва да бъдат променени, а и да се направи така, че новите по-добри правила да заработят като се използват нови технологии.



Когато ЕС наложи въвеждането на енергоспестяващите крушки в бита, всички смятахме, че вършим нещо добро за околната среда, а и за джоба си. Дали обаче не пуснахме в къщите си нещо много опасно и отровно? Почти във всяко европейско домакинство има енергоспестяващи крушки. Ако се счупят, те изпускат в атмосферата живак и могат да отровят цялата къща за дълги години. Документален филм на телевизия АРД показа непознатите страни на енергоспестяващите крушки. "Живачните пари са силно токсични". Вдишването на живачни изпарения предизвиква окапване на косата. А токсичният тежък метал оказва фатално въздействие над централната нервна система и разрушава клетки.
Документалният филм проследява съдбата на служителите във фабрика за рециклиране. Всички работници там имат симптомите на живачно отравяне: "Все по-често имам проблеми с паметта. Не мога да си спомням много неща", казва пред камерата Ендрю Макисън, който е работил във фабриката като практикант. Междувременно фабриката е закрита.
На всичкото отгоре не е решен въпроса за рециклирането на енергоспестяващите осветителни тела. По принцип те би трябвало да бъдат причислени към "опасните" отпадъци, но много често биват изхвърляни в кофата за боклук и отровата попада в питейната вода. Все още не е намерено решение за окончателното складиране на подобни вредни отпадъци, което се отнася и за ядрените отпадъци.

(По материали от чуждия печат)


Норми за всичко...

Страните от ЕС имаха 11 години, за да направят отглеждането на прасета по-хуманно. Бременните прасета на Европа от тази година вече ще са по-щастливи, но европейците, които обичат да похапват свинско, ще трябва да плащат повече, а някои свиневъди вероятно ще фалират заради новата директива на Европейския съюз

Нелепите закони не само ни късат нервите, те водят и до тежки финансови щети

Примирието в Газа влезе в сила

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 11

Всяко дете има право да расте в семейна среда

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 11

Новото мнозинство да се заеме с проблемите на хората

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 11

Поскъпването на хляба е свило потреблението

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 11

Гръцки фермери може да блокират пътищата към България

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 11

Украйна задвижи покупката на реакторите от АЕЦ "Белене"

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 11

Временни шефове поемат жп инфраструктурата и товарните превози

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 11

Примирието в Газа влезе в сила

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 11

Крайнодесните в Австрия против излизането от ЕС

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 11

Зеленски ощетява Европа със 70 млрд. евро

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 11

Накратко

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 11

Пеперудките и лицемерието

автор:Александър Симов

visibility 42

/ брой: 11

Държавата гангстер

автор:Юри Михалков

visibility 42

/ брой: 11

Всеки трети българин е енергийно беден

visibility 50

/ брой: 11

Датата - 20.01.2025 г.

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 11

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ