18 Септември 2024сряда17:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Как българче да се наричам, като едва сричам

/ брой: 259

автор:Петра Ташева

visibility 1385

Под четивна грамотност трябва да разбираме преди всичко умение да се чете правилно, ясно, с разбираема дикция. След това идва умението да се разбира съдържанието на текста, да се вниква в неговия смисъл. Учениците трябва да могат да запомнят прочетеното, да умеят да го възпроизвеждат в преразказ, да могат да осмислят авторската идея, да извличат поуката от прочетеното. Да могат да формулират изводи от литературния текст.
Наскоро се проведе експериментален изпит с учениците от V клас. Те се явиха на външно оценяване по четивна грамотност. Целта бе да се види доколко малките разбират смисъла на прочетения текст.
От преките си наблюдения установих, че учениците от началния курс не са добре подготвени по четене. Доста от тях сричат, не знаят къде и как се правят паузи, не умеят да поставят логическо ударение. От многото часове, прекарани пред телевизионните екрани, имат навик да слушат и така по-добре запомнят, чрез слушане. Тъй като сегашните деца по-малко четат, по-трудно осмислят прочетеното и по-трудно го запомнят. Затова изпитът по четене е необходим. Но в началния курс са нужни и повече часове по четене. Добре е децата да имат възможност да слушат и художествен прочит от професионални артисти. Нужно е да могат и те да се упражняват не само да четат гладко и правилно, но и да усвояват техниката за четене. Завършилите ІV клас трябва да четат гладко, ясно, правилно, с добра дикция.
Що се отнася до дикцията, трябва да признаем, че сега и младите артисти не са обучавани добре. Гледах спектакъл в театър "Сфумато" с известната и уважавана актриса Гергана Кофарджиева-Гройс и с нейни млади партньори. Всички реплики на Кофарджиева се разбираха и чуваха в салона, защото тя е обучавана така да произнася думите и фразите, че те да се чуват и от последния ред. Не беше така с младите актьори. Много често техните реплики не се разбираха, дори не се чуваха.
За жалост умението за ясно и правилно четене липсва и на някои от телевизионните и радио водещите. Много от тях не са обучавани в техника на говора. Не умеят да дишат правилно, не слагат на място паузите и логическите ударения, слушателите и зрителите трудно ги разбират.
Малките ученици трябва да се учат да четат от майсторите на художественото слово. Одобрявам изпитите по четене и препоръчвам да има повече часове за малките ученици за слушане на художествена реч, за упражняване в четене. После следват и часовете за устен и писмен преразказ на прочетения текст. Малко от учениците, завършили ІV клас, умеят да преразказват. И в устните, и в писмените им преразкази се натрапва техният беден словесен речник, повтарянето на едни и същи думи. Защото им липсват както учебни часове, така и навици да четат самостоятелно.
Срамно, дори позорно е нашите ученици да не могат да четат и трудно, с оскъден словесен речник, да разказват на роден български език. И сигурно ще става по-лошо. Дано да не съм права!

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 575

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 579

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 532

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 559

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ