24 Май 2026неделя00:08 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Кафето е поскъпнало рекордно - 80% само за година

/ брой: 240

автор:Дума

visibility 11329

Цените на борсата за най-популярния сорт кафе - "Арабика", достигнаха исторически връх, а потребителите ще усетят поскъпването в началото на 2025 г. Причината е най-вече заради климатичните аномалии в Бразилия - суша, а след това и проливни дъждове, предава БиБиСи.
Само за година кафето "Арабика" е поскъпнало с 80%. Предишният рекорд на цената на сорта "Арабика" е поставен през 1977 г.  Друг популярен сорт - "Робуста", счупи рекорда си за всички времена през септември. Любителите на кафето ще усетят това едва след Нова година.
Не само производителите на кафе "Арабика" в Бразилия са преживели екстремните промени на времето. Виетнам, най-големият доставчик на кафе "Робуста", също преживя суша и проливни дъждове тази година. В същото време търсенето на кафе нараства по целия свят. Дори в родината на чая - Китай, кафето набира популярност - само за десет години, от 2008 до 2018 г., китайците са започнали да пият два пъти повече кафе. И британците, които са известни любители на чая, започнаха да предпочитат кафето.
Поскъпването обаче се обяснява не само с повишеното търсене и метеорологичните бедствия, но и с песимизма на пазара. "Пазарът на кафе днес е много спекулативен, защото все още не сме достигнали сезона на прибиране на реколтата", казва пред The Wall Street Journal Марк Смъкър, ръководител на J.M. Smucker. Повишаването на цените обаче няма да разстрои всички. 80% от кафето идва от малки плантации. За тях повишаването на борсовите цени на кафето означава увеличение на доходите.
Според проучване от 2022 г. ще има все по-малко области, подходящи за отглеждане на "Арабика" в Централна и Южна Америка, Централна и Южна Африка, Индия и Югоизточна Азия. В същото време няма много нови площи, където да е възможно да се отглежда кафе в бъдеще поради повишаване на минималните температури в най-студените месеци от годината. Сред тях са: Уругвай, Аржентина, Чили, САЩ, Индия, Нова Зеландия и Китай. Но има добра новина: "Робуста", за разлика от "Арабика", понася добре по-горещ климат и може да расте на по-ниска надморска височина.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ