09 Септември 2025вторник23:29 ч.

Колонката на Нидал Алгафари

Къде беше другарката Дърева?

/ брой: 11

автор:Нидал Алгафари

visibility 3331

В ранните часове на утринта гледах, че даже и слушах сърдитата Велислава Дърева. Недоволстваше, че за партията й са гласували над милион, пък видите ли сега, при лошото управление на Нинова, били гласували за БСП четвърт милион. Фактите са такива, че боговете мълчат. 

Та да се върнем на фактите. 

Първото ударче с малкото чукче по канарата на БСП, още преди 10.11.1989 г., дойде от "враговете" с партиен билет. Това ударче отлюспи немалко членове и симпатизанти. Госпожа Дърева къде ли беше тогава? 

Второ, след промените се създадоха фракции и идейни движения в БСП, които смениха малкото чукче с по-здрав и голям чук. Късове от БСП се разлетяха. Госпожа Дърева къде ли беше? 

Трето, когато парният чук ломеше около ръководството на партията с лидер Жан Виденов и БСП започна да пада на колене, кой притискаше столетницата откъм главата, за да се сниши? Къде беше другарката Дърева? И дали другарката Дърева може да преброи статиите, анализите, коментарите против собствената си партия, които се изписаха и публикуваха във вестника, за който така милее. 

Да попитам, има ли представа другарката Дърева как се работи в медия, която се бори за интереса на читателите? Да заслужиш заплатата си, да висиш с часове около евентуалната информация? Да я уловиш и предадеш навреме? Да привлечеш не само цоцащи от субсидията журналисти, а и такива, които са четени с интерес, такива, които да бъдат четени с интерес не само от тесен кръг твои лични приятели?

Тъй като имах честта за много малък период от време да бъда част от ръководството на вестник "Дума", имам малка представа все пак и за някои основни проблеми на издаването му и правото да задавам въпроси. Когато вестникът бе заборчнял с над 800 000 марки, когато издаването му всяка вечер беше на кантар, когато българските социалисти и симпатизанти на лявата идея отделяха от оскъдния си залък и купуваха "Благоевките", какво им се предлагаше от "свободно мислещите социалдемократични" журналисти? Бой по ръководството на партията! Това получаваха. Когато партията им просеше заплатите и хонорарите, с какво се отблагодаряваха част от "риещите за свобода на словото"? Давеха мълчаливо свободното си словото от ранни зори в алкохолни пари.

Да виниш някой друг за това, че си докарал или участвал в докарването на вестник от байрак на левия печат с опашки от чакащи пред будките до едвам кретащ стенвестник, както самата госпожа Дърева се изказа, е обидно за паметта на всички изключителни майстори на перото, публицисти, журналисти и репортери, работили за него.

АЕЦ "Белене" може да се изгради с европейски партньор

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 167

98 лв. струва потребителската кошница

автор:Дума

visibility 861

/ брой: 167

Недостигът в БДЖ ще достигне 70 вагона до края на годината

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 167

Чакаме 650 млн. евро по ПВУ през октомври

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 167

Тръмп и Путин биха искали Европа да бъде разединена

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 167

Норвегия провежда парламентарни избори

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 167

Левите печелят местния вот в Аржентина

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 167

Хиляди учители протестираха в Букурещ

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 167

Следващият президент ще бъде ляв

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 167

Памет, а не забрава!

автор:Боян Бойчев

visibility 613

/ брой: 167

Дайте истината

visibility 525

/ брой: 167

От провал до победа

автор:Барбара Пейчинова

visibility 518

/ брой: 167

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ