Кабинетът отново одобри механизма за разследване на главния прокурор
/ брой: 47
Да се въведе механизъм за разследване на главния прокурор чрез промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт одобри правителството вчера. Те вече бяха приети от кабинета и влязоха за разглеждане в Народното събрание, но бяха гласувани само на първо четене. За да се гледат те и от новия 49-и парламент, правителството трябва да ги приеме отново и отново да ги внесе в парламента.
Главният прокурор да се освобождава предсрочно и временно да бъде отстраняван не със 17, а с 13 гласа от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), предвиждат промените. Изборът на председател на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд да става с 13 гласа от членовете на Пленума на ВСС, а не със 17, както е в момента. Тук обаче ще има т.нар. двойно мнозинство и до избор от пленума ще се стига само, ако преди това повечето от съдийската колегия в съвета гласуват за същия кандидат.
Променят се и критериите относно съдията, който ще бъде временно изпълняващ длъжността прокурор, за да разследва главния прокурор. Той трябва да бъде с минимум 12 години стаж и да е работил през последните седем години като наказателен съдия. Също така да е съдия във ВКС или в окръжен, апелативен съд, но с ранг на съдия във ВКС. Съдиите в списъка, от който да се избере кой ще разследва главния прокурор, трябва да дадат съгласието си да участват в процедурата.
Прокурорската колегия трябва да назначи този съдия като прокурор, но процедурата е такава, че не би трябвало да откаже да го направи, както когато някой прокурор или съдия става заместник-министър.