Извънкласните занимания ще са с европари
На 61 паралелки в страната е разрешено да приемат над 24 първолаци
/ брой: 207
Новият Закон за предучилищното и училищното образование, наложен от ГЕРБ, намали задължителните часове по различните предмети, особено в гимназиалния курс, за сметка на избираемите предмети в конкретния учебен план на всяко училище. Повечето училища обаче поради липса на пари и учители не могат да предлагат много избираеми предмети, камо ли извънкласни занимания. Вариант за известно компенсиране на недостига с европейски пари дава проектът "Твоят час", който е част от оперативната програма на МОН за наука и образование.
Проектът предвижда да се дават 56 млн. лв. европари всяка година за извънкласни занимания в училищата, които няма да кандидатстват, а само трябва да се регистрират в електронната платформа tvoiatchas.mon.bg и да заявят какви занимания искат да осигурят за учениците си, какво предлагат и какво търсят. Срокът е до средата на октомври. Според главния секретар на МОН Красимир Вълчев де факто всички училища трябва да участват в проекта, от него около 46 млн. лв. всяка година ще бъдат предназначени за възнаграждения на учителите, които обучават допълнително. Ръководители на извънкласни групи ще получават по 12 лв. на час. Училищата трябва да планират до 85 часа за дейности по интереси и до 75 часа за преодоляване на образователни дефицити. Всяко дете ще може да се включи в повече от една дейност по интереси. Общо за периода до 2020 г. за проекта са предвидени 140 млн. лв. До 8 септември се бяха регистрирали около 200 училища.
"Твоят час" е насочен към два вида допълнителни занимания - по интереси на учениците и за изоставащи в обучението деца, обясни експертът на МОН Наталия Михалевска. В електронната платформа могат да се впишат и външни организации например Съюзът на математиците, асоциацията на географите, читалища, културни институции и пр., като предложат извънкласни дейности, включително електронни. Така в платформата ще се засекат предложения и потребности, а накрая МОН ще утвърди извънкласните занимания за всяко училище. Трябва да се създадат и училищни съвети за "Твоят час" с участието на родителите, които да контролират дали извънкласното обучение съответства на желанията на учениците, обясни Михалевска.
Една от основните цели на проекта е да се намали до 11% делът на отпадащите ученици, защото само това интересува ЕС като показател за напредъка в образованието, каза Красимир Вълчев. Според НСИ обаче в последните 2 години процентът на отпадащите ученици у нас расте.
На 61 паралелки за І клас в страната е разрешено да имат повече от 22 деца, съобщи Красимир Вълчев. От тях 4 са в София, 32 в Бургас и 7 във Варна. По норматив директорите може да приемат до 24 първолаци в един клас, а над това число разрешението е на министъра. Ще удовлетворя всяко обосновано искане за разширени паралелки, за да не останат неприети деца, обяви министър Меглена Кунева.
Три випуска завършват едновременно основно образование
Тъй като новият училищен закон сведе основното образование до VІІ клас вместо до VІІІ, както бе досега, училищата ще имат проблем с три различни випуска, завършващи основно образование. Най-ощетени са децата, които сега постъпват в VІІ клас, понеже няма как да се вмести отпадналият за тях учебен материал за цяла една година. Външното оценяване за тях ще е върху материала след V клас и ще се пресмята в точки. Учениците, които ще са в VІІІ клас в непрофилираните паралелки, също завършват основното си образование - по стария закон. Трета група са учениците, постъпващи сега в ІХ клас на езиковите гимназии, които по стария учебен план ще получат свидетелството си за основно образование също през 2017 г.