29 Март 2024петък03:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Извадиха от забвение талантлив портретист

Две галерии обединиха усилията си, за да покажат творчеството на Марко Шивачев

/ брой: 105

автор:Христо Христов

visibility 268

След близо 6 десетилетия забрава с усилията на две галерии - Старозагорската и Казанлъшката, към нов живот бе върнато творчеството на един от големите родни майстори на пейзажа и портрета, роденият през далечната 1892 г. в Павел баня Марко Шивачев.
По ирония на съдбата един от най-талантливите приятели на Илия Бешков, Александър Стаменов и Васка Емануилова остава непризнат от родната критика до смъртта си от малария през 1946 г., а негови работи доскоро притежаваха само 2 галерии СГХ и в Казанлък, припомня изкуствоведът доц. д-р Марин Добрев.
Многобройните му платна, подарявани на близки и приятели, остават в частни сбирки, а десетки са буквално удавени от придошлите води на реката в Трън през 50-те години на миналия ХХ век.
Човекът, в чийто платна "празнува светлината", учителства през целия си съзнателен живот, като непрекъснато сменя квартирите в Елена, Елхово, Трън, Чирпан, Кърджали... От време на време успява да прескочи до София, където са неговите приятели от ателиетата на учителите му проф. Стефан Клисуров, Стефан Иванов и Никола Маринов, бъдещият академик Дечко Узунов, Васил Тодоров и Иван Пенков, писателите Ангел Каралийчев и Ламар.
За тези срещи, завършвали най-вече в култовата гостилница "Средна гора", разказва Бешков, като с възторг описва уменията на госта да свири на цигулка, гъдулка, тамбура и китара, както и да се шегува.
Навсякъде, където пребивава, Шивачев рисува - запазени се оказват десетки негови пейзажи, като най-много са от родния му Павелбански край; портрети на съпругата му Таня и децата им Васил и Николай; на наследници на бележити възрожденци, както и портрети на Ботев и Левски.
Според специалистите те са сред най-ярките реалистични ликове на двата символа на българската националнореволюционна борба. Успява да подреди една-единствена своя изложба, в смутната 1942-а, като няколко от картините, изложени в Габрово, са откупени, а останалите - подарени. За проявата не излиза нито ред в тогавашната преса.
Две години преди смъртта си създава изключително сериозната си картина "Композиция", в която със средствата на анималистичната живопис показва антивоенните си чувства. (Днес тя е собственост на казанлъшката галерия заедно с портрета на Ботевия четник Цанко Минков - 1934 г.).
Запазени са етюди и наброски с молив от фронтовата линия през Балканската и Първата световна война (в която участва като мобилизиран към Четвърти ямболски кавалерийски полк), ескизи от Охрид и Ниш, отделни зарисувки за по-големи работи.
Общо 53 творби на Марко Шивачев са подредени в първата по рода си ретроспективна изложба, която почитателите на живописта могат да видят вече в Стара Загора, а до месец и в Казанлък, и Павел баня.
На откриването синът на художника, дългогодишният преподавател Николай Шивачев подари две от платната на баща си - класически портрет на някогашния български пълномощен министър в Рим Антон Пиперов и пейзаж, изобразяващ парка в родната му Павел баня, на старозагорската галерия. Която по този начин стана третата в страна, притежаваща работи на незаслужено забравения майстор на четката.

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ