16 Юли 2024вторник12:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изнасяме по 300 тона шафранови луковици за Китай годишно

/ брой: 244

автор:Мая Йовановска

visibility 1901

България ще бъде първата държава в света, която ще изнася шафранови луковици за Китай. Това обяви вчера директорът на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа Васил Гелев. Ако всички процедури приключат, още тази година можем да изнесем 20 тона, а от догодина се планира експорт на 300 тона шафранови луковици годишно, информира Гелев. Цената, на която в момента се продават шафрановите луковици в Китай, е около 2,5 евро за килограм. При износ на 300 тона годишно става въпрос за продукция за около 1 млн. евро.

Сделката за експорта на екзотичната подправка и суровина за козметиката е договорена  при подписаното тристранно споразумение между центъра, ръководен от Гелев, Българската национална асоциация на производителите на шафран и биологични шафранови продукти и китайския концерн "Джъдзян Янтйен за земеделие, наука и технологии Ко ООД". По думите на Гелев най-известните български продукти в Китай са козметичните с маслодайна роза, виното и киселото мляко с марката "Момчиловци".

Центърът е разработил специални наръчници в помощ на предприемачите, които искат да стъпят на китайския пазар. Те се разпространяват безплатно. Първият е подробно упътване как става регистрацията на търговска марка или марка за услуга в Китай. Готов е и наръчник за електронна търговия. В него подробно са обяснени процесите на освобождаване от митница, данъците, данните, платформите, митническата проверка и логистиката, закупуването на продукти от Китай и т.н. 

В печат е и помагало за внос на селскостопански и други стоки в Китай. От него става ясно, че освен преработените продукти от хранително-вкусовата промишленост за Китай могат да се изнасят само продукти, за които има разписани двустранни протоколи и чиито процедури са приключени. В момента са открити 31 процедури за внос в Китай на български агропродукти. Завършени са тези за царевица, люцерна, риба и рибни продукти, мляко и млечни продукти, комбинирани фуражи на растителна основа и фуражни добавки, белено слънчоглед, отпадъчни материали от производството на рафинирано масло и спирт.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 100

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 117

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 133

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ