Изложение на елитни коне скрива проблеми за запазването им
/ брой: 213
Първото национално изложение на коне от чистокръвна английска порода се провежда днес на пистата на конезавод "Стефан Караджа" край Балчик. Програмата включва демонстративна гонка, както и гара с представители на рисистата порода.
По официални данни на Националната асоциация по коневъдство в България, която е и организатор на изложението, у нас 500 са регистрираните коне от чистокръвната английска порода. Националното изложение ще посрещне коне и техните стопани от цялата страна. Животните ще дефилират пред специална комисия, която ще ги оценява по редица показатели, като произход, височина при холка, работни качества, екстериор и др. Категориите предвиждат "кобили", кобили-майки", "жребци" и млади подрастващи мъжки и женски кончета. Ще се излъчат шампиони при кобилите и жребците.
За първи път ще бъде "пенсиониран" кон от породата, който на изложението ще направи своя бенефис като участник. След многогодишна успешна спортна кариера черният красавец ще бъде изпратен в заслужена почивка - естествено с награди.
Организаторите са предвидили и специални награди за стопани и развъдници на породата с особено голям принос за развитието й в България.
Точно тук обаче - на фона чаканите фанфари, се намесват специалистите с критика към националната асоциация, че не е предотвратила приватизацията на държавните конезаводи. След този процес те са в окаяно състояние. "Елитният завод в село Стражица край Балчик бе продаден за 1,7 млн. лв., колкото струва една конюшня, а в него имаше 11. А страни като Полша и Унгария запазиха държавните си конезаводи", припомнят работещи в стопанството. Няма политика за развитието на коневъдството, не става само с изложения, добавят коняри. "Повечето от конете от тази порода се купуват от Турция и Гърция, но на... килограм, след като вече са "предвидени" за месокомбинаните, тъй като излизат по-евтино. Няма качество на породата. Така се разваля и генофондът, а България имаше традиции в тази област", добавят те.