29 Март 2024петък02:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Изложба напомня за Николай Бояджиев

Над 60 произведения на българския живописец представя СГХГ

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 2609

Творби на Николай Бояджиев (1904-1963) може да се видят до 20 февруари в Софийската градска художествена галерия. Това е първата изложба, посветена на художника Николай Бояджиев след смъртта му през 1963 г. Изложените 23 маслени платна и над 40 рисунки показват характерните етапи от развитието на твореца.
Голяма част от произведенията са собственост на семейството на художника и на частни колекционери. Целта на изложбата е да срещне публиката с този сравнително непознат автор. Николай Бояджиев е един от онези наши художници, които поради една или друга причина остават забравени във времето. Преоткриването на творчеството му днес поражда различни въпроси и предоставя възможности за бъдещи изследвания върху проблемите на българското изкуство, отбелязват от галерията.

"Портрет на Клавдия Заимова" (1935)

 Роден през 1904 г. в Свищов, Николай Бояджиев е завършил живопис в Художествената академия в курса на проф. Борис Митов. Дълги години той е преподавател по рисуване в Шуменската гимназия. Работи в областта на портрета, голото тяло и пейзажа. През 1951 г. Николай Бояджиев става старши асистент в катедра "Рисуване" към Изящния факултет на Художествената академия.
През годините, през неговата педагогическа школа преминават имена като Светлин Русев, Христо Явашев, Дора Бонева, Иван Кънев, Никола Гюзелев, Александър Станев, Атанас Яранов, Георги Божилов, Димо Заимов, Дончо Вълчев, Валентин Старчев, Генчо Денчев, Петър Чуклев, Галин Малакчиев, Иван Колев и още много други.  Изложбата е придружена от каталог, издаден от СГХГ с подкрепата на акад. Светлин Русев.
Участващи институции в изложбата са СГХГ, Музей към Националната художествена академия, ХГ Шумен, ателие-колекция "Светлин Русев" - София, частни колекции.





 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ