Излизаме от кризата на глупостта
/ брой: 40
Реално страната е излязла от кризата, след като миналата година е отчетен 1% икономически растеж, обяви министърът на икономиката Делян Добрев. Точно на какви източници се позовава, не стана ясно, след като миналата седмица националната статистика отчете едва 0,1% ръст през последното тримесечие на м. г., при положение, че това традиционно е най-силният период за българската икономика. Данните показаха още, че през цялата минала година икономическият растеж на страната се е забавил до 0.5%, което е много по-малко от прогнозите на правителството и бизнеса и представлява силно понижение спрямо отчетения за 2011 г. ръст от 1.6%. Предвид това, че цикълът на българската икономика е такъв, че първото тримесечие обикновено е най-слабото за годината, можем да очакваме дори спад на БВП в началото на 2013 г.
И възниква въпросът - на статистиката ли да вярваме, на думите на Добрев, на празните си джобове, или на уверенията на финансовия министър, че сме фискалните отличници на ЕС? Според Симеон Дянков ние отдавна сме излезли от кризата. Още през ноември 2009 г. той прогнозира, че това ще се случи през май 2010 г. През април коригира прогнозата си с 2-3 месеца - до средата на годината. А в началото на ноември 2012 г. в интервю пред "Ханделсблат" изтърси: "Вече излязохме от най-трудната част от кризата".
За многократното излизане от кризата и че сме финансовият отличник на ЕС вече знае и баба Пенка от Горно Малино, но само от телевизора.
Според статистиката ни хората живеят добре, взимат средно на човек от домакинство по 1157 лв., че дори са им се вдигнали доходите с цели 16%. Но някакси тя винаги пропуска да уточни, че това е доход на човек от домакинство за три месеца, т.е за един се падат 385 лв. средно, колкото е месечната сметка за ток и парно на мнозина от излезлите да протестират на улицата. А протестът се превърна в най-верния барометър за това как живее българинът. А той вече свикна да слуша и участва в протести всяка седмица.
Това ли е вашето излизане от кризата, г-да министри? На хората им омръзна да слушат вече четири години упражнения в словесната еквилибристика за финансова стабилност и икономически ръст, които не усещат по никакъв начин като потребители, данъкоплатци и граждани. От вашите "антикризисни" мерки и стимули безработицата скочи, броят на хората, живеещи под прага на бедността, нарасна критично, оглавихме всички черни класации на ЕС, а малкият и средният бизнес фалира или се изпокри на тъмно, за да оцелее. Така трайно се утвърди една двойнствена реалност, че има два типа криза - една, която правителството и тесен обръч икономисти около тях измерват, и друга, която усещат обикновените хора.
А да не забравяме, че икономическите показатели в България следват тези в ЕС. И докато Добрев говори за излизане от кризата, Евростат предупреди, че рецесията в еврозоната се е влошила през последните три месеца на 2012 г., като най-големи икономики в региона са отчели най-големия спад от първото тримесечие на кризисната 2009 г. След като през третото тримесечие икономиката на еврозоната влезе в техническа рецесия, през четвъртото се е свила с още 0.6% на тримесечна база, което надминава всички лоши прогнози. Ефектът на доминото няма да подмине малка България и ще гръмне като балон, а заедно с него и ГЕРБ.