01 Август 2025петък20:59 ч.

Издадоха нов Официален речник на българския книжовен език

За ограничаване на чуждиците в журналистическите материали призова проф. Владко Мурдаров

/ брой: 211

автор:Веселка Венкова

visibility 2109

"Няма генерална промяна на сега действащите правила в българския книжовен език и е добре това да се разбере и осмисли. Промяната е във формулирането на правилата". Това заяви доц. Руска Станчева при представянето на "Официален правописен речник на българския език" вчера. Новина, уви, няма, защото правописът е система, в която промените трябва да стават без конфликти в писмената практика, поясни една от съставителките на обемистия труд на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН, който издателство "Просвета" пуска на книжния пазар. Доц. Станчева смята, че новите учебници трябва да бъдат съобразени с начина, по който учените от БАН са формулирали езиковите правила, защото това ще е гаранция за постигане на желаната грамотност у младите хора.
Речникът е изработен от специалистите по книжовен език от Секцията за съвременен български език към Института за български език, упълномощен да проучва промените в писмената практика и да внася единство в правописа. Проф. Владко Мурдаров обясни, че речникът е официален, защото формулираните 136 правила са задължителни за писменото общуване в публичната сфера, а включените думи и формите им са представени с нормативно установения им правопис. Той помоли чуждиците да бъдат ограничени дори в журналистическите материали, макар почти да няма ново словотворчество.
Този речник е основата на законодателството на езика и всеки, който иска да пише и говори правилно, трябва да се съобразява със словника, но точно онези, които биха изгласували най-жестокия закон за езика, са първите, които трябва да бъдат санкционирани при употребата му. А речник не се каним да подаряваме. Така Никола Кицевски, един от директорите в "Просвета - София" отговори, попитан от ДУМА дали издателството няма да дари народните представители с най-пълния до момента справочник от този тип, съдържащ 90 000 думи. "Да пишем правилно!" е мотото на издателите на 676-страничния том.
Справочникът регистрира активния речников състав на днешния книжовен български език и съдържа значително повече думи и форми от досега действалите правописни речници. След внимателен подбор са включени около 10 000 нови лексикални единици. Сред тях са всички, които навлизат в езика заедно с новите технологии - смартфон, смарткарта, таблет, андроид, айпод, айпад, айфон, обясниха езиковедите от БАН.


Речникът струва 35 лв., а в книжарниците на "Просвета - София" ще се продава с 10 процента отстъпка, съобщиха издателите. Предназначен е за всички, за които грамотността е задължително условие за успешно общуване и добра професионална реализация. На телефони 0900 12 230 и 0879 66 83 63 от 9 до 12 и от 14 до 17 ч. всеки работен ден може да получите информация от специалистите в Института за български език за всички правила и норми на книжовния език.

Две магистрали ще бъдат пуснати тази година

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 141

Искат да ограничат промоциите на храни

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 141

Губим 626 млн. евро от сделката между ЕС и САЩ за митата

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 141

Въвеждат електронен контрол срещу претоварени камиони

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 141

Русия ни предупреди с "адекватен отговор"

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 141

12 плажа в Гърция наказани без син флаг

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 141

Турци искат гражданство в карибските страни

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 141

Тръмп е песимист за сделка с Канада

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 141

За качество на живот - чисти градове и села

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 141

Винаги до хората в защита на нуждаещите се

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 141

Модернизация на средата на живот

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 141

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ