Изчезват ли лъвовете
/ брой: 116
През миналата година множество организации за защита на дивата природа в Африка биха тревога за безконтролното използване на химически препарати в териториите, населявани от лъвове, в това число и в защитени територии и национални паркове. Повече от трийсет лъва бяха отровени чрез пестициди само за един месец в Кения, алармира природозащитната организация WildlifeDirect. Местните жители, чиито стада най-често стават жертва на хищниците, са се заели с тровенето им, използвайки пестицида карбофуран. През тази зима в Национален парк "Амбосели" стръв, заразена с този пестицид, е станала причина за смъртта на цял прайд. Предполага се, че това е акт на отмъщение и опит за защита на стадата домашни животни.
През април м.г. в Националния парк "Масай Мара" са отровени три лъва по същия начин - използвана е заразена стръв. Извършителят е задържан, но по-късно освободен.
Токсичността на карбофурана е доказана в Кения през миналата година по най-трагичен начин, когато тригодишно дете стана жертва на тази отрова. Неговият баща, учител в основно училище, купил от пестицида за градината си.
Организацията WildlifeDirect отдавна се бори срещу използването на карбофуран в Кения. В момента кенийското правителството обмисля забраната му, но това явно няма да стане толкова бързо, колкото се очаква. Парадоксалното е, че всички форми на карбофурана са били забранени в САЩ, но страната е един от най-големите му износители. Пестицидът, чието търговско име в Кения е фурадан, е произведен във Филаделфия.
Въпреки че е любимо животно на много хора по света, лъвските популации бележат рязък спад - от над 100 000 лъвове в началото на XIX век до около 39 000 към 2002 г. Отравяне, лов с копия от местните племена, загуба на местообитания, намаляване на плячката в ловните му територии и дори изменението на климата се смятат за основните причини за намаляне на популацията му. Понастоящем лъвът е вписан като уязвим в Червената книга.
Миналата година Кенийската организация за защита на дива природа предупреди, че "царят на джунглата" може да изчезне напълно от територията на страната след 20 години, ако не се предприемат по-сериозни действия за защитата му.